Kálmán C. György: Magánvalóság

  • 1998. április 2.

Egotrip

Az élet bonyolult. (Ez itt egy nagy igazság, olykor szolgálok majd ilyenekkel kedves olvasóimnak, csekély ajándék.) De az is lehet, hogy nem maga az élet bonyolult, hanem nyelvileg tájékozódni, részt venni benne, megformálni, alakítani, megragadni, az a nehéz. Olykor habozom, melyik álláspontot is vallom magaménak: a világ van-e alapvetően elbaltázva, és a mi nyelvi nehézségeink ehhez képest kismiska; avagy a világ olyan, amilyen, de nyelvi tévelygéseink jelentősen rontják a benne elfoglalt helyzetünket.

A világ, nyelvileg

Az élet bonyolult. (Ez itt egy nagy igazság, olykor szolgálok majd ilyenekkel kedves olvasóimnak, csekély ajándék.) De az is lehet, hogy nem maga az élet bonyolult, hanem nyelvileg tájékozódni, részt venni benne, megformálni, alakítani, megragadni, az a nehéz. Olykor habozom, melyik álláspontot is vallom magaménak: a világ van-e alapvetően elbaltázva, és a mi nyelvi nehézségeink ehhez képest kismiska; avagy a világ olyan, amilyen, de nyelvi tévelygéseink jelentősen rontják a benne elfoglalt helyzetünket.

Hogy rögvest szeretett médiánkhoz és közszemélyiségeinkhez forduljak példaként: itt van a kisgazda pártelnök (társasházi kapujának) sérelmére elkövetett robbantásos merénylet. Rém csúnya dolog, szó se róla. (Itt gyorsan azt is hozzátenném, elejét véve imigyen a sajtópereknek, hogy az említett pártelnök igen eszes, megnyerő és rendkívül szép is. Ezt akkor letudtuk.) Arról is hallottunk (ismét a pártelnök beszámolójából), hogy számos kisgazda képviselőjelöltet ért inzultus az utóbbi időben. Mármost ebből az a következtetés adódna egyesek (például a pártelnök) számára, hogy, úgymond, felütötte fejét a politikai terrorizmus. Valami meg van nevezve, ami most, ezért (és így) van tehát, ijesztő és vitát nem tűrő szóval van megnevezve; ha politikust (vagy társasházi kapuját) támadás ér, hívjuk ezentúl terrorizmusnak, amely - ismételjük - felütötte a fejét.

Azóta többen okosan fejtegették, hogy legalábbis elhamarkodott a hazai politikai életnek efféle minősítése. Nincsen felütve a politikai terrorizmusnak a feje, mert ahhoz számos feltétel hiányzik. Ahogyan bajos volna azt mondani, hogy Arkansasban felütötte a fejét az elemi iskolai terrorizmus. Vagy hogy a popzenei terrorizmusról legalább Lennon halála óta beszélhetünk. Jó, szóval hibás megfogalmazás, hagyjuk is a csudába. De ennyivel nem ússzuk meg.

Ha ezt a tényleg csúnya tettet a lehető leghatározottabban el akarjuk ítélni, akkor nem logikus, hogy efféle végletes megfogalmazásokhoz fordulunk? Hogyan kellene oldalazgatnunk, méricskélnünk a szavakat, hogy kemények is legyünk, és mégse mondjunk hülyeséget? Egyáltalán: szabad-e ilyenkor méricskélni? Másfelől viszont: szabad-e bármikor hisztérikusan dobálózni a szavakkal?

Itt van, másik példaként, a népjóléti miniszter esete. Én határozottan azt gondolom, hogy az ifjú leányanya abortuszpere elképesztő törvénytelenség volt, az elsőfokú ítélet felháborító, a felperes tisztessége pedig... (na jó, ne legyen sajtóper). Mindazonáltal, izé... szóval, azért van abban valami, amit az egyik alkotmánybíró mondott, hogy talán nem kellene minisztereknek jogerőre nem emelkedett ítéleteket minősítgetniük. Voltaképpen mindazzal maradéktalanul egyetértek, amit a miniszter mondott (pedig vele semmi esetre sem vagyok pártelfogult, de csitt!), de nem neki kellett volna ezt mondania. Vagy nem így. Nem tudom, hogyan. Nagyon óvatosan, nagyon ügyesen, nagyon szőrmentén, esetleg. A nyelvhasználattal bonyolított egyet a világon. Most egyet is érthet vele az ember, és mégis tökhülyének tarthatja.

Lehet, hogy ez fölösleges aggodalmaskodásnak tetszhet, ha egyszer az ügy számomra (és sokunk számára) olyan világos, mint a nap. Végtére is valami sokkal fontosabbról és sokkal szörnyűbbről van szó, mintsem a megfogalmazás finomságairól. Jó, lehet. De a miniszter keménykedése talán annak fényében látszik annyira elhibázottnak, amit még emellett tett: az, akit annyiszor áthintázott a tb, aki annyit töketlenkedett a kórházakkal, aki négy éven át kínlódott minden partnerével, a gyógyszergyáraktól a kamaráig, most vaskézzel lesújtott bizonyos gyámügyi előadókra, széles körű vizsgálatot rendelt el a ranglétra alján álló hivatalnokok körében. Végre úgy érzi, nyerésben van. És, a fene egye meg, még akár igaza is lehet.

Közben meg az élet bonyolódik, az ember nem tudja, mit is mondjon.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.