Kálmán C. György: Magánvalóság (Az egyszerűség kedvéért)

  • 2000. december 21.

Egotrip

Mondom is a feleségemnek, hogy most már tényleg ideje volna csatlakoznunk a katolikus egyházhoz, olyan szép, szívhez szóló a hirdetésük, hogy ezer éve velünk vannak, és hát tényleg, ki, ha ők nem? Ezer év, az nem semmi (százezer légy nem tévedhet, ahogyan a vicc mondja), ők lesznek a nyerők, itt volna az ideje belépni, vagy hogy is mondják ezt.

Az egyszerűség kedvéért

Mondom is a feleségemnek, hogy most már tényleg ideje volna csatlakoznunk a katolikus egyházhoz, olyan szép, szívhez szóló a hirdetésük, hogy ezer éve velünk vannak, és hát tényleg, ki, ha ők nem? Ezer év, az nem semmi (százezer légy nem tévedhet, ahogyan a vicc mondja), ők lesznek a nyerők, itt volna az ideje belépni, vagy hogy is mondják ezt.

Az a kérdés csak, hogy mennyi macera: ki kell-e tölteni papírokat, van-e valami kötelező tanfolyam (munkavédelmi, ilyesmi), vizsga, esetleg valami fájdalmas vagy kellemetlen beavatási izé. És azért az sem mindegy, hogy anyagilag mi lesz a balansz: hogy van ez az egyházi adóval, mit lehet leírni, visszajön-e valami, vagy csak lelkiekben. Mindenesetre ha nem akarjuk, hogy az adónk egy százaléka eltűnjön a nagy állami zsebben, nem ártana végre elköteleznünk magunkat.

Épp úgy, ahogyan választások idején: hiába állt az ember szívéhez a legközelebb mondjuk a Magyar Szociális Érdekek Védelmének Zöld Frontja, azért csak valamilyen nagyobb pártra szavazott, mert különben a nagy semmibe hullott volna a voksa. Akinek semmi esélye, azt fájó szívvel bár, de felejtsük el. Márpedig így lesz ez az egyházakkal is: szigorú, de bölcs törvény, hulljon a férgese, a kapitalizmus farkastörvényei, a végtelen szétforgácsolódás megakadályozása, az adminisztráció csökkentése, racionalitás. Ha egy egyház nincs jelen Magyarországon száz éve, vagy nem működik itt legalább harminc éve szervezett formában, vagy - és ez a legfontosabb - nem éri el az egyszázalékos támogatottságot, akkor nem adhatjuk neki az adónk egy százalékát, ahogyan eddig szoktuk volt. Végre rend lesz, eddig is nehezen ismerjük ki magunkat a sok-sok egyház között, most akkor nem kell olyan hosszú listát silabizálni.

És az is nagyon bölcs döntés volt, hogy ezt a szabályozást a költségvetési törvénybe illesztették bele, minek aprózni. Nagy egységekben kell gondolkodni, az a sok parttalan parlamenti vita csak viszi az időt, a legfontosabb dolgokról ezek miatt nem lehet szó. Az ellenzék folyton csak kifogásokat keres, mindenbe beleköt, bezzeg a költségvetést szoros időkeretben kell tárgyalni, az ilyen csekélyke módosító indítványok viszonylag simán keresztülcsúsznak. Szükség van a törvényhozás racionalizálására is, legyen évente egy-két nagyobb törvény, és abba bele mindent, ami éppen fontos.

Itt az ideje, mondjuk, a vadgazdálkodásról szóló törvény újragondolásának, és ebből nem hiányozhat majd egy-két módosító indítvány a házkutatási szabályokról, a felsőoktatási finanszírozásról és az országimázs-központ újabb készenléti keretösszegeiről. Hiba lenne ezt a lehetőséget elszalasztani a frekvenciakiosztás és a reklámtevékenység újraszabályozására. Egy kapcsolódó módosító indítvány keretében jól el tudnám képzelni az államvallás bevezetését és a Miniszterelnöki Hivatal megerősítését szolgáló javaslatokat, s az indítványhoz függelékként csatlakozna az ebek szájkosárviselésének szigorítása.

Egyszerűbb, átláthatóbb legyen minden: kevesebb, de nagyobb törvény, kevesebb, de nagyobb egyház. Segíteni kell a polgárok tájékozódását ebben a bonyolulttá vált világban. A túl sok differenciálás, megvitatás, akadékoskodás, elkülönítés és jogászkodás nem vezet jóra. Nem a magyar ember természete ez.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.