Kálmán C. György: Magánvalóság (Kinek a)

  • 1999. július 8.

Egotrip

A cui prodest, az jókora állatság egyébként. (Figyeljen fel a kedves olvasó a mondatszerkesztés sajátosságára, ahol is az "az" szócska beiktatásával és így a mondatszerkezet megszakításával a szerző a vezető kormánypárt vezető politikusainak grammatikáját próbálja meg, a maga szerény eszközeivel, imitálni. Hasonló célt szolgál az "egyébként" szó is. Ezen még dolgozunk, de jó úton járunk.)

A cui prodest, az jókora állatság egyébként. (Figyeljen fel a kedves olvasó a mondatszerkesztés sajátosságára, ahol is az "az" szócska beiktatásával és így a mondatszerkezet megszakításával a szerző a vezető kormánypárt vezető politikusainak grammatikáját próbálja meg, a maga szerény eszközeivel, imitálni. Hasonló célt szolgál az "egyébként" szó is. Ezen még dolgozunk, de jó úton járunk.)

Szóval az van, hogy gyűlnek az elég bonyolult ügyek, kazetta meg Földi meg Kövér meg Faragó vagy ki, meg figyelés, meg ki mikor és mit nyilatkozott, és ki mikor zárt-üljön. Van ezenkívül valami irat, amely újságírókról szólna, hogy mire készülnek, de ez hamisítvány, de akkor kell lennie hamisítónak is, és ki az, juj, de fel vagyunk háborodva. Van még VIP-lista és Mahir, mindig van és mindig lesz Simicskánk nekünk, hallgatag ügyészség és derűs frakcióvezető-helyettes. Továbbá van a Hit és a kapcsolatai, ki jelent föl kit, ki vizsgáltat ki mit, hogy a szadeszosok mind hitesek-e vagy fordítva, és miért terjeszti ezt és kicsoda. Ha az ember meghúzza az egyik szálat, akkor szorul a másik, csupa gubanc az egész, és még kicsit ragadós is.

Jön ekkor a média embere, és hopp, megoldja.

Orrára tolja a szemüvegét, a hetvenévesek mindenttudó derűje költözik ráncaiba, igen jelentőségteljesen néz, és megkérdezi: kinek az érdeke?, vagyis, latinul, kujiprodeszt? Mert van neki latinos műveltsége. Ez, mint minduntalan megtudjuk, régi (sőt ősi) alapelv, ezért is tehát fel kell tenni ezt a kérdést, meg kell (helyesen) válaszolni, és minden kiderül. Ráadásul az agyunkat sem terheljük hiába, nagyon egyszerű kérdés ez, mindenki megérti, még tik is, buta pórnépek. Teljesen világos tehát, hogy mindez a posztkommunista, hatalmát vesztett apparátusgarnitúra és liberális csatlósai, illetve hogy mindez a gátlástalanul törtető újjobboldal, a magyar gazdaságot és társadalmat hitbizományként kezelő fidesztechnokrácia műve. Na, akkor ezt meg is válaszoltuk.

Mert a baj, ugye, éppen az, hogy a franc se tudja, kinek az érdeke. És mi. A dologról, annak kiszivárogtatásáról, a kiszivárogtatás módjáról, avagy a várható következményekről beszélünk-e? És mindezeket tényleg olyan baromi tisztán látjuk-e, hogy már csak éppen ez az egy (ősi, egyszerű) kérdés hiányzik? És, ami azt illeti, kinek az érdeke az, hogy állandóan azt kérdezze: kinek az érdeke?

A média emberének másik jellegzetes viselkedése ilyenkor a regrediálás.

Hüpp, hüpp, szipogja ilyenkor ő, mér teccenek nekünk mindig ilyen cúnya, cúnya, szomojú dolgokat meszéjni, tesszenek abbahagyni, cúnya bácik és nénik, szájdobájász, fúúj! Én eztet nem éjtem, ez olyan, de olyan bonyolult, ne tesszék máj veszekedni! - A média embere ilyenkor a szájába veszi a hüvelykujját, kancsalul és hospitalizáltan néz, esdve, kicsit büdöske is, majd hangos toporzékolással hozza valamennyiünk tudtára, hogy olyan dolgokról van szó, amelyek egyáltalában nem is érthetőek, ezért ő nem is hajlandó ezeken gondolkodni, hanem azt akarja, hogy mindenki béküljön ki, és adjanak már neki csokit meg fagyit, de habbal. A média embere nem az lesz, aki kibogoz és feltár, mert ahhoz, hogy ő a saját, nagyon-nagyon buta olvasóit hitelesen képviselhesse (ebbe téged is, kedves olvasó meg magamat is beleérti), vissza kell ereszkednie egy szellemileg elhanyagolt, segghülye hároméves alacsonylataira. És onnan sírdogál. Nem a szellem legyőzhetetlen erejével győzedelmeskedik (ahogyan a bölcs kujiprodesztes), hanem erkölcsi diadalt is aratni szeretne: mert hát, ahogyan a költő mondja, a gyermek atyja a férfinak, az ő ártatlanságában még ott az Igazság; márpedig ha a gonosz felnőttek olyan szavakat használnak a gyermek előtt, mint tőkeátcsoportosítás, színlelt szerződés vagy kedvezményes hitel, amely szavakat a gyermek a maga ártatlanságában meg nem érthet, akkor szégyelljék magukat, és azonnal hagyják abba, és tessék hozni egy jól megsózott perecet, kólával, szívószállal.

Na most persze megint jöhet a kujiprodeszt. Kinek jó az, ha a "nem értem a matekot" Barbie babájának bájával hápog valamennyiünk nevében a sajtó? Kinek az érdeke, hogy máskor meg tudálékos vénemberré változik, semmitmondó és földhözragadt bölcselkedésekkel tölti az időt?

Mutasson kiutat, aki akar, engem hagyjanak békén. Nem is érdekem nekem, meg nem isz éjtem az egészet.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.