Kálmán C. György: Magánvalóság (Vízügy)

  • 1998. január 22.

Egotrip

Nehéz kérdés, feleim, valódi kihívás. Mert az értelmiségi, egyfelől, olyan okos ember, meg van neki végzettsége, van neki valami hatalomközeli stichje is; másfelől meg gyakran elnéz a levegőbe, vállára veszi (olyankor) az őt környező társadalom gondját s baját, megnyilatkozik, és arra oda kell figyelni. Sokat szokott a felelős értelmiségi foglalkozni azzal is, hogy mi is az a felelős értelmiségi, mi az ő feladata, felelőssége, hivatása, hatóköre és mozgástere. Közügyekben megszólal, felelősen hallatja a hangját, társadalmi igazságtalanságok láttán feljajdul, a hibákat ostorozza, jobbító szándékkal.

Hát vagyok én egy felelős értelmiségi?

Nehéz kérdés, feleim, valódi kihívás. Mert az értelmiségi, egyfelől, olyan okos ember, meg van neki végzettsége, van neki valami hatalomközeli stichje is; másfelől meg gyakran elnéz a levegőbe, vállára veszi (olyankor) az őt környező társadalom gondját s baját, megnyilatkozik, és arra oda kell figyelni. Sokat szokott a felelős értelmiségi foglalkozni azzal is, hogy mi is az a felelős értelmiségi, mi az ő feladata, felelőssége, hivatása, hatóköre és mozgástere. Közügyekben megszólal, felelősen hallatja a hangját, társadalmi igazságtalanságok láttán feljajdul, a hibákat ostorozza, jobbító szándékkal.

Muszájból, mert értelmiségi mivolta őt erre kijelöli.

Rémes.

Ezt az egészet, úgy, ahogy van, igen-igen utálom, a szerepet csakúgy, mint az arról történő morfondírozást. Mindenki csináljon, amit akar, vagy amihez kedve van, aztán annyi. Valaki valaha mondott valami olyasmit, hogy kis hazánkban az írónak kell a vízügyekkel is foglalkoznia (vagy hogy az írónak a vízügyekkel is kell foglalkoznia, idézetekben soha nem voltam jó), hát ez amilyen heroikus, annyira szánalmas is. Lehetne úgy válaszolni, hogy várjuk, várjuk azt az időt, amikor szakkérdésekkel szakemberek fognak majd foglalkozni, s hogy erre egyre nagyobb az esély (ily módon tanúsítva a fejlődésbe vetett töretlen és kissé idiotikus hitünket); vagy ehhez hozzá lehet fűzni, hogy addig is a felelős értelmiségi felelősködjön és értelmiségizzen, míg majd visszatérhet jól megérdemelt szakmunkájához. Tehát: hogy a vízügyes szerep (ez itt metaforikusan van értve, olykor azonban szó szerint) idegen, ideiglenes, idétlen; jaj, jaj, mi szegények, mégis kénytelenek vagyunk ezt felvállalni.

Az úgy van, tetszenek tudni, hogy az embernek igen sok baja van (mindenféle természetű), ezt olykor megfogalmazza, még olykorabb le is írja, van, amikor ezt közzé akarja tenni, s előfordul, hogy sikerül neki. Talán csak ennyi az egész. Illetve, pontosabban, itt, most, nálunk: kicsit több ennél; valaminek a hiányát jelzi. Mert sok mindenről érezhetjük úgy, hogy ez még mindig nincs megírva (pedig biztosan lennének, lenniük kellene, olyanoknak, akik jobban, alaposabban, érzékletesebben, hatásosabban meg tudnák írni). Ilyenkor bújik elő a felelős értelmiségi (azaz ilyenkor kapjuk elő a ládafiából a felelős értelmiségi maszkját), úgy tesz, mint aki mindezt már sokkal régebben, sokkal jobban, sokkal magasabbról látja, és hajlamos monomániásan rágörcsölni arra, ami iránt a szakember (vagy az újságíró, aki ugyancsak szakember) már rég elvesztette érdeklődését.

Mert még az is van, hogy az ember (akit később ezért felelős értelmiséginek csúfolnak [ne feledjük, hogy a csúfnevek gyakran válnak önelnevezéssé]) úgy érzi, nem szabadna futni hagyni mindazt (azokat az embereket, konfliktusokat, problémákat stb.), ami őt zavarja, idegesíti, piszkálja. Az igazi vízügyes (vagyis a szakember, újságíró) úgy hiheti, ezeket már kimerítette, letarolta, lejárt ügyek, passé, elég volt; nálunk ma szimpla hallgatással (nem reagálással, csendes félmosollyal, kis visszaszurkával) mindent meg lehet úszni. Nincsenek nagy sajtóbotrányok, még sajtóviták is alig. Ezt, például, ugyancsak baromira utálom: kevesen vannak, akik nem hagyják annyiban, akik rászállnak a témára, kifacsarják a lé utolsó cseppjét is belőle.

Na ez az, amit az ilyen kis izékkel (épp most írom az első darabját) pótolni nem lehet. Csak hát az ember próbálkozik ezzel-azzal. De rohadt jó dolog lenne újságírónak lenni! Majd kapnának ezek a pofájukba. Mindennek utána lenne járva, mindenkinek el lenne kapva a grabanca, hogy finom legyek; visszaélések és összefonódások mocsarait csapolnám, jogszabályokat szednék ízekre, pénzügyi sumákolás leleplezetlen nem maradna, erkölcsiségem és intellektusom csak úgy ragyogna. Ehelyett ilyeneket írok. Mint felelős értelmiségi.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.