Para

Kovács Imre: én

  • 1999. április 29.

Egotrip

Fekete, kínai mackónadrágban ültem Ica néni rettenetesen világosbarna, egészen pontosan Wartburg színű heverőjén, ami mostanában családi ágyként szolgál, és egyik kezemben egy vízszámlát, másikban a farmeromat tartottam, és igencsak kikívánkoztak a könnyeim, Kedves Naplóm, mert a vízszámla kifizetetlen, a nadrág lyukas volt, én pedig mindkettő. Józsefvárosi piéta, Maradona a kisdeaddel, éppen szelídítik a leppattanót.

Fekete, kínai mackónadrágban ültem Ica néni rettenetesen világosbarna, egészen pontosan Wartburg színű heverőjén, ami mostanában családi ágyként szolgál, és egyik kezemben egy vízszámlát, másikban a farmeromat tartottam, és igencsak kikívánkoztak a könnyeim, Kedves Naplóm, mert a vízszámla kifizetetlen, a nadrág lyukas volt, én pedig mindkettő. Józsefvárosi piéta, Maradona a kisdeaddel, éppen szelídítik a leppattanót.

Iim eközben a konyhában lazacsalátát csinált, fokhagyma ízesítésű olajbogyóval, dr. Fejszál pedig hiába várt rám a fogorvosi rendelőben, mert én nem mentem el, inkább lecsiszolt fogakkal vártam a csodát, ami ez idő tájt éppen kölcsön képében nem köszöntött rám, Dávid Kornél pedig huszonnégy percet játszott, és dobott kilenc pontot, de a Sikágó Bulz ennek ellenére megint szopott, Hoszé Armandó dettó, de szerencsére Hoszé Rodolfó már jól van, csak a kezét figyeljék, a Fejvadász pedig még mindig úgy nézett ki, mint a Budakeszi úti közért eladója egy döntetlenre adott mérkőzés után a fodrászával, szóval néztem a tévét, és foltozni kezdtem a farmerom.

Amikor még csöves voltam Miskolcon, gyakran foltoztam a farmeromat, P. Mobilt hallgattam, és arra gondoltam, hogy majd egyszer a fővárosba költözöm, oszt´ akkor soha többé nem kell foltozni a farmeromat, mert ha elszakad, akkor eldobom, oszt´ veszek egy másikat.

Még jó, hogy nem felejtettem el varrni.

Csak kék folt van, a nadrág viszont fekete, de mindegy, majd azt hiszik, milyen jó fej vagyok, pedig dehogy, tehát a foltot először kiszabom, aztán pelenkaöltéssel beszegem, majd ugyanezt teszem a lyukkal is, aztán a lyuk peremét követve odavarrom a nadrágot a folthoz, majd a folt szélét ugyancsak apró öltésekkel rögzítem. Ez egyszerűen hangzik (olvasódik), de a valóságban, tekintve, hogy négy szakadásról van szó, mintegy hatórás munka.

Iim közben elkészült a lazacsalátával (hozzá fokhagyma ízesítésű olajbogyó), és tálal. A szemén látom, azt tervezi, hogy elmegy Nemeskürty Istvánhoz nemzeti balzsamozónak, mert ott azt ígérték, hogy megkaphatja a havi negyvenötezret is, ami a Haynal Imre Egészségtudományi Intézetben a professzori álomhatár.

Figyelmébe ajánljuk

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Emlékév

A hatalom és a muzsikus viszonya sokféle lehet: az utcai zenész nyitott gitártokja, a homlokra csapott vagy vonóba tűzött nagycímletű bankjegy éppúgy kifejezi ezt a viszonyt, mint a Mozartot és Salierit is udvari zeneszerzővé kinevező II. József telhetetlensége.

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.

Talpunk alól a hő

Ritka, potenciálisan megújuló energiaforrás lapul az alattunk különösen vékony földkéreg mélyén. A közeljövőben a mostaninál is sokkal nagyobb mértékben támaszkodhatnánk a geotermikus energiára, habár akadnak megoldásra váró gondok is. De mostantól pénz is jut rá!

Oktatás helyett

Akár több ezer kamuórát is beírhattak a KRÉTA rendszerbe egy miskolci technikumban az elmúlt évek során, de a szakképzési centrum állítja, most már minden rendben van. Diákok és egy volt tanár szerint egyáltalán nincs így.