Legát Tibor: Pop

Egotrip

Még emlékszem a sárga pötytyös italra, a pohárra, a mûanyag szék támlájára, ahogy egy pillanatra hátraszegte az állam. A murvára is. Szúrta az arcom, a fogam közé szaladt. A vidámpark elcsendesült. Megállt a történet a csattanó elõtt, a reszelõs kuncogás tanácstalanságba fordult, a pultnál állók reménykedve fordultak meg, talán most? A spéci hangfalakból a Joy Divisiontól a Heart and Soul (Closer, 1980) örvénylett, miközben a fény tíz körömmel kaparta a sûrû, sötét szövetet odafent.

Még emlékszem a sárga pötytyös italra, a pohárra, a mûanyag szék támlájára, ahogy egy pillanatra hátraszegte az állam. A murvára is. Szúrta az arcom, a fogam közé szaladt. A vidámpark elcsendesült. Megállt a történet a csattanó elõtt, a reszelõs kuncogás tanácstalanságba fordult, a pultnál állók reménykedve fordultak meg, talán most? A spéci hangfalakból a Joy Divisiontól a Heart and Soul (Closer, 1980) örvénylett, miközben a fény tíz körömmel kaparta a sûrû, sötét szövetet odafent.

Hogyan kerülhetett ide ez a zene?

Megpróbáltunk fájdalommen-tesen átsuhanni az összedõlt híd roncsai között, csak egy apró recscsenést hallottam, mintha kettétörtek volna egy ceruzát. A piros háromszögbe halálfejet, lábszárcsontokat festettek, a csíkos oszlopon apróhirdetés fityegett, bár a zöld filccel írt szöveg olvashatatlanná csurgott szét. Innentõl kezdve a víz szürkébe fordult, de mintha a hullámok nem is igaziak lettek volna, egy magára hagyott sittes zsák a szélben, aminek a tetején - mint valami bátor patkány - ringott a feketére mázolt ladik. A révész evezõjével eltolta az útból a víz színén lebegõ halott (döglött?) sellõt. Valaha jó nõ lehetett, gondoltam, még így is volt benne némi ragyogás, pedig az egyik mellét már lerágták a halak, ragyogó pikkelyét valami olajos máz mattolta, pergamenre ázott ajkát pedig átszúrták a fogak - sok apró, fehér szeg, amibe beletörik a gyöngyhalász fogója.

Nyakamba akasztottam a mentõöv mellett heverõ Orfeus basszus-gitárt, természetesen a Smoke On The Waterrel kísérleteztem, mint bármelyik dilettáns. A révész unottan bámulta a víz ölelésétõl szabadulni akaró nyomorult szellemeket, én viszont a suta kamaszévek fogságába keveredtem, hülye próbálkozásokban vergõdtem, legyen az foci, bélyeggyûjtés, rockegyüttes vagy faszverõ verseny. Úgy éreztem, emléket ütök a befagyott koponyámra. Így utólag a legviccesebbnek az tûnt, amikor 1978-ban a *** gyárba küldték dolgozni az egész osztályt. Tizenhárom évesen fogaskerekeket borotváltunk tisztára kincstári ráspollyal, de én béna voltam, lenyúztam az arcukat is. Egy barna köpenyes törpe, a "kisfõnök" a fülemnél fogva rángatott a mûvezetõ kalitkájába, miközben azt kiabálta: szabotázs.

- Megõrült maga? - kérdezte tõle falfehéren az osztályfõnököm.

- Ne õrülj meg, Béla - csitította a hatalmas fejû, barkós mûvezetõ -, azok az idõk már elmúltak!

Aztán felém fordult, szikrát szórt a szódásüveg a SZTK-keretben, precízen elmagyarázta, ezek a fogaskerekek szovjet traktorokba, és ilyet még akkor sem szabad, ha - tudja õ jól - szó sincs szabotázsról.

- Egy darab *** ezer forintba, nem is forintba, rubelbe, tudod, mennyi pénz ez?

Nagyjából tudtam, mégis az járt a fejemben - azon túl, hogy mit jelent a szabotázs -, ha ennyi, akkor miért velünk?

Három évvel késõbb ezzel a névvel - "Sabotage" - egy punkegyüttes próbálkozott, csinálhattam volna én is, de akkor - mármint 1978-ban - jobbnak láttam a Dögvész nevet. Olyan szövegeket írtam, "konzerváld a hullát", "edd meg a taknyot", "beteljesedett az átok, dögvész rátok barátok". Vajon miért? (Az nem mentség, hogy abban az évben az számított "komoly mondanivaló"-nak, hogy "1978-ban nem élünk már a középkorban, hejhó!".)

A Dögvész természetesen fantomzenekar volt, sohasem léptünk fel. Viszont csuda lemezborítók készültek, golyóstollal, kitépett füzetlapra. Az egyiken a hegyek között a nap helyett egy vámpír feje ragyog, míg az elõteret a perspektivikus, vonalzóval katonásra árnyékolt Dögvész felirat uralja. Én voltam a basszusgitáros, de csak ott, a ladik orrában tûnt fel, hogy azóta sem tanultam semmit. Az Iron Mannek, a Paranoidnak vagy a Child In Time-nak - amit akkoriban a lakótelepi nagyfiúk "Idõben úszó gyermek"-nek fordítottak - még nekiugorhattam volna, de egy rossz mozdulat nyomán kiesett a kezembõl az Orfeus. Amikor földet ért, jellegzetes, kongó hangot adott. Azt hiszem, erre a hangra kizárólag földre hulló bulgár elektromos gitárok képesek, talán akadnak, akik ugyanúgy tudják az ilyesmit, mint én.

Leheveredtem a nyirkos fedélzetre, bár egy hang mintha arra figyelmeztetett volna, "aki elalszik, megfagy". Isten tudja. Most csak a belsõ légzésemet érezem. Sûrû, izgõ-mozgó, néha vonagló, néha ütemesen pattogó fekete pontnak tûnik az összes kamaszkori eltévelyedésem, még az is, amikor rajtakaptak a fürdõszobában, pedig már a rúzst, a szemfestéket lemostam, és már csak a körömlakkot kellett volna levakarnom magamról. De kicsúszott a kezembõl az acetonosüvegcse - a lötty pedig az ölemben szaladt szét, majd' belehaltam, annyira csípett. Persze a nagymamám, "a nagyi" nyitott be, mint mindig mindenhova: amikor a császárkörtét a konyhakõre okádtam, feltûnés nélkül beleejtettem a cigit a falikút puttonyába, ragasztógõzben, Skála kópéval a fejemen fetrengtem a kamrában, és éppen a konnektorból kiömlõ fekete turistaszalámi üldözött. Természetesen õ vágta ki a szemétbe a Parkánokat, Gracidineket. Nos, itt a lehetõség, hogy elmagyarázzam neki, "nem úgy gondoltam". Itt az alkalom, hogy megtudjam, gondoltam-e valamit egyáltalán. A révész jobb oldalamra fordít, a pihenõ oroszlán testhelyzetébe, megszorítja a csuklómat, és azt mondja:

- Mielõtt felolvadnál a legteljesebb ürességben, szembesülj a szavak szellemével. Ismerkedj meg a Nyelvésszel, a Babiloni Bónuszszal, sírd el neki az összes bánatod, de vigyázz! Csak a könnyeid beszéljenek, csak szipogásod legyen hangoknak lánca. Elõlegezz meg egy olyan kommunikációt, amit eddig, talán véletlenségbõl, talán ösztönösen, legfeljebb csak éreztél, felfogni - ahogy mindenki más - képtelen voltál.

Valami ipari övezetben kötünk ki. Ez csak a fürdõ lehet. Koszos csempék szegélyezik a partot, sikoltoznak a neoncsövek, löttyedt pasasok tüsténkednek összepisált kötényben. Rozsdás zuhanykarok, gyanús kampók másznak ki a falból, hangszórók lógnak a plafonról, mert zene is van, százéves, vacak majomparádé. És büfé is, terasz, mûanyag kerti bútorokkal, sörrel, vagdalttal. Egy valaha zöldre festett gipszkrokodil tátott szája mered rám, és ahogy a töredezett fogakkal szegélyezett sötét alléba bámulok torkon-gyomron át, látom, egy apró pötty pislákol, afféle mintha-ismerõs-lenne képzõdmény.

A végére akarok járni, másznék befelé - közben arra gondolok, milyen vicces látvány leszek, ha már csak a lábam kalimpál a krokodil szájában -, de valaki megveregeti a vállam. A Nyelvész? A Bónusz?

- Kérsz kávét? - kérdi közönyösen egy vadidegen nõ, majd az ablakhoz lép, és felrántja a redõnyt. Szám sarkából a fagyott spagetti araszolva elindul, hogy közelebbrõl is szemügyre vegye a üvegre csapódó sárga pöttyöket.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.