Kálmán C. György: Magánvalóság (Ripsz

ropsz)

  • 1999. február 4.

Egotrip

Én nem vagyok a polgárok ellensége, kisebb gondom is nagyobb annál, meg szerintem nem is szép dolog az, helytelenítem. Arra sem törekszem, hogy a dinamikus, fiatalos, tettrekész kormány képét lerontsam, ezennel kijelentem, hogy a kormány igenis dinamikus, fiatalos és tettrekész.

Amit az is bizonyít, hogy az ügyeket fiatalosan, dinamikusan és tettrekészen intézi, a kisujjában van a hatékony és gyors lebonyolítás elmélete és gyakorlata. Bármi legyen is a feladat, a kormány pillanatok alatt biztonsággal kijelöli a részfeladatokat, határidőket, az ütemezést, a felelősöket, az eszköztárat, utána jöhet a beszámoló, értékelés, megy ez, mint a karikacsapás; a táskában ott lapulnak a szlájdok és a hendautok, az érdeklődőknek anyagminta, kis szóróajándék (golyóstoll, csoki, ingyenjegy), aki a következő alkalomra is eljön, bahamai utazást nyerhet.

Itt volt például a nevezetes lehallgatási-megfigyelés-anyjanevés probléma, hát az is nyilván rögvest meg lett oldva, kivizsgálás, eredmények, felelősségrevonás, minden meglett. Legalábbis úgy kellett lennie, mert a kormány minden képzeletet felülmúlóan fürge, annyira villámgyorsan lépett az ügyben, hogy észre sem lehetett venni. Nem is piszkálja emiatt már senki, az ellenzék azt hiszi, hogy valamit elmulasztott, olyan félelmetes sebességgel történt a dolog. Vagy a Néprajzi Múzeum: még semmi nem volt kitalálva, a feladat és a hozzárendelt határidő már megvolt. Nem cicózunk, nekiállunk.

Most pedig a tudomány és a felsőoktatás szénája lesz fiatalosan, dinamikusan, tettrekészen rendbe téve, ott mese nem lesz. Mert sokkal, sokkal több pénzt szán polgáraink kormánya a tudományra és felsőoktatásra. Az az olvasó, aki most rémülten összerezzen, és a sportra szánt sokkal, sokkal több pénzre gondol (amiből eddig csak az látszik, hogy mindenkinek kevesebb jut, kivéve a Fradit), vagy a millecentenáriumra fordítható sokkal, sokkal több pénz jut az eszébe (amely, ha jól megszámoljuk, részben már rég el van költve, részben meg hülyeségekre lesz költve); nos, az ilyen olvasóval nekem nincs dolgom, az minden bizonnyal a polgárok ellensége. Most isten bizony, becsszóra, sokkal, sokkal több pénz jut a tudományra és a felsőoktatásra, ide a rozsdás bökőt.

Ezt az is bizonyítja, hogy a kormány felelős szakminisztere üdén, kamaszos hévvel nekilátott az ilyenkor elengedhetetlen teendőkhöz. Nincs kecmec, ilyen esetekben rögvest létre kell hozni a tudományos technológiapolitikai kollégiumot, és gyorsan neki kell látni előkészíteni a tudományos előkészítő bizottság felállításának a tervét. (Ez nem vicc, így volt az újságban.) Így egyszerűen, átláthatóan, lendületesen. A kollégiumot természetesen ki más, a hamvasan ifjú miniszterelnök vezeti, akiről tudható, hogy a tudománypolitika nagy tudora. Már zsenge gyermekkorában, az ágyban, a paplan alatt, zseblámpával tudománypolitikai stratégiai akcióprogramok cselekvéstervezet-vázlatait körmölte, azóta is ott szunnyad benne a nagy tudományszervező. A tudományos előkészítő bizottság, ha majd jól előkészítik a terveit, tíz tagból fog állni, ez nem is lehet kérdéses, mit gondoltál. Ez fog javaslatot tenni a kormány tudománypolitikai irányelveire; lesznek egészen új, szemtelenül ifjú arcok, például ilyen akadémikusok, kormányfőtanácsadók, efféle friss húsok, lesznek meghökkentően friss gondolatok, ki lesznek fiatalosan dolgozva az irányelvek stratégiai előkészítésének vázlatai, naprakészen, határidőre, felelősökkel és ütemezéssel. Fel fog állni az ilyen felelősségteljes munkához nélkülözhetetlen apparátus, szakértők és tanácsadók lesznek bevonva, csupa nagynevű és erőteljes.

A kormány pedig, mint aki jól végezte dolgát, dinamikusan igazít egyet divatos parókáján, fiatalosan megcsattogtatja protézisét, tettrekészen nyitva felejtett sliccébe benyúlva helyrerántja katéterét, és fehér botjával vígan kopogtatva elviharzik. Valami megint jól el van igazítva.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.