Seres László: Dekóder

  • 1997. július 3.

Egotrip

Lobbizni csúnya dolog. Lobbizni = képviselőket aljas módon megkeresni, megvesztegetni, önálló énjüket elvenni, mint a Testrablók támadásában azok a földönkívüli hüvelyes növények. A "lobbizás" kifejezés a Magyar Korporatív Köztársaságban annak elismerését jelenti, hogy léteznek különböző (rész)érdekcsoportok - ez az, ami megbocsáthatatlan. Főleg, ha nem a mi lobbink győz.

Lobbizni csúnya dolog. Lobbizni = képviselőket aljas módon megkeresni, megvesztegetni, önálló énjüket elvenni, mint a Testrablók támadásában azok a földönkívüli hüvelyes növények. A "lobbizás" kifejezés a Magyar Korporatív Köztársaságban annak elismerését jelenti, hogy léteznek különböző (rész)érdekcsoportok - ez az, ami megbocsáthatatlan. Főleg, ha nem a mi lobbink győz.

Talán akaratától függetlenül, de a magyar törvényhozás múlt héten 198:60 arányban 23 tartózkodás mellett elfogadott egy olyan liberális szemléletű reklámtörvényt, mintha legalábbis tényleg egy szabad piacgazdaság volna a csapásirány, nem pedig valami szociálisan korlátozott pszeudovircsaft, mint volt eddig. Az új reklámtörvény szabaddá teszi az ökobarna egészségvédők által tiltani próbált dohány- és italreklámokat is (kivéve a tévében és a rádióban), maradhatnak tehát az ez idáig illegális laphirdetések és óriásplakátok - ami józan logikával alapvetés, ha egyszer a gyártásuk és forgalmazásuk is törvényes.

Nem így látja a Népszabadság, amely már a tudósítás címében azonosul egyik megszólalója álláspontjával. "Reklámtörvény - túl szabad a gazda" - állítja tényként a cím, a kopf pedig azt, hogy "sok esetben indokolatlanul engedékeny lett a reklámtörvény" (kiemelés tőlem, S. L.), holott ez csupán Csehák Judit MSZP-s képviselő asszony álláspontja. Csehák szerint "az enyhébb szabályozás mellett voksoló képviselők nagy száma azt bizonyítja, hogy egyes jogszabályok nem az Országgyűlésben dőlnek el, hanem azon kívül, a gazdaság érdekcsoportjainak a képviselőkre gyakorolt befolyásával. (...) Olyan törvényjavaslat született, amely egyértelműen a reklám- és dohányipari lobbyk érdekeit szolgálja."

Mit akar nekünk ezzel a képviselő asszony mondani?

1) Ha túl sokan szavaznak valami mellett, akkor az gyanús, tehát arról nem a Házban, hanem azon kívül születik döntés.

2) A dohánylobbi felkeresett 198 képviselőt, és lefizette/szívességre kérte/addig ütötte-verte őket, amíg be nem adták a derekukat. Mindezt szükségtelen bizonyítékokkal alátámasztani, elég feltételezni.

3) A lobbizás mint mechanizmus csúnya dolog, pláne, ha nem a mi gondoskodó, erkölcsileg környezetvédő/egészségügyi/népjóléti lobbink győz, hanem a rossz.

4) A reklám- és dohányipari lobbiknak nem lehet a (miáltalunk megvédendő) munkásosztályétól eltérő érdeke.

Ráday Mihály városvédő ennél jóval árnyaltabb és konspirációelméletileg jóval kiérettebb meglátással állt elő. "A parlamenti szavazást nyilvánvalóan azok a képviselők irányítják (sic!), akik a dohánygyárak körzetéből kerültek az Országgyűlésbe a legkülönbözőbb pártok képviseletében." Ez új szempont, unokáink is elemezni fogják.

Nyilván az történhetett, hogy a többpárti egriek titokban összeülnek, talán valami csőszkunyhóban, kórházi nemdohányzóban vagy a Köztársaság tér alatti kazamatában, önpusztító mosollyal a szájszögletükben rágyújtanak, majd bejön az egri dohánygyár lobbistája, vékony, szürke zakós, a nikotintól sárga fogú, köhögő emberke, gyorsan összeesküsznek, egy füst alatt mindenki felírja a bankszámlaszámát az emberkének, oszt ily módon meglobbizva irány a T. Ház, szavazni. Így történhetett.

P. S.: Az új, szabadelvű reklámtörvénybe is csúszott egyébként logikai gikszer: nem szabad törvényesen hirdetni törvényes adóelőnyöket kínáló törvényes befektetéseket, pl. törvényes nyugdíjpénztárak kedvezményeit. Megnyugodtam. Mégiscsak itt élek, ez az én jó öreg abszurd hazám. Ahogy az új alkotmánybírák találóan meglátták: ez itt még a Magyar Népköztársaság.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.