Seres László: Dekóder

  • 1997. augusztus 7.

Egotrip

Szabó néni jól megszívta. Vagy Szabó bácsi, attól függően, melyikük nem szólt egy árva mukkot sem, amikor a másikuk Magyarország NATO-tagsága melletti propagandát fejtett ki A Szabó család című közismert, geopolitikailag ez idáig semleges rádióműsorban. A Szabó család a Varsói Szerződés idején is neutrális volt, visszahúzódott a privátszférába és a hobbitelekre, és a vele szembeni politikai elvárás ma is ugyanez.

Szabó néni jól megszívta. Vagy Szabó bácsi, attól függően, melyikük nem szólt egy árva mukkot sem, amikor a másikuk Magyarország NATO-tagsága melletti propagandát fejtett ki A Szabó család című közismert, geopolitikailag ez idáig semleges rádióműsorban. A Szabó család a Varsói Szerződés idején is neutrális volt, visszahúzódott a privátszférába és a hobbitelekre, és a vele szembeni politikai elvárás ma is ugyanez.

Az ORTT panaszbizottsága ugyanis az Alba Kör panaszára elítélte, hogy Szabó néni (vagy Szabó bácsi) csatlakozott már az első körben, ráadásul folytatólagosan, április és július között, megsértve a médiatörvényt a "NATO-tagság melletti propagandával", amely propaganda nemcsak hogy egyoldalú volt, de még a Külügyminisztérium is fizette, 400 ezer forinttal. Az állásfoglalás szerint a NATO-csatlakozást a műsor "Magyarország történelmében kizárólag pozitív fejleményként" kezelte, úgy, hogy semmilyen ezzel ellentétes álláspont nem hangzott el a közszolgálatban. A testület szerint egyébként (és ez tény) "a műsor műfaja" sem alkalmas "objektív tájékoztatásra a napi politikai kérdésekben". Tehát ha már alkalmatlan erre, akkor legalább lett volna objektív.

Az egyik ORTT-érv szerint akkor ilyen típusú támogatott műsorszámra a médiatörvény nem ad lehetőséget, a másik szerint ha már, akkor legyen "sokoldalú, tárgyilagos és kiegyensúlyozott". Azt egyébként nem írják, hogy a műsorban valahogy meg is kellett volna nevezni a szponzorálást. Esetünkben ez úgy nézett volna ki, hogy Szabó bácsi közli: "Te, figyelj már, nem gondolod, hogy csatlakoznunk kellene végre a NATO-hoz? Szerintem ez Magyarország történelmében kizárólag pozitív fejlemény. Na mindegy, lehet, hogy csak a Külügyminisztérium beszél belőlem." (A törvény szerint egyébként a szponzorálás nem befolyásolhatja alapvetően a műsor tartalmát; ez azonban nyilván nem vonatkozik a Szabó családra, amelynek nincs tartalma.)

A nagyobbik probléma az, hogy pro-NATO érvelés nagyjából egy van, de anti-NATO érvelés legalább háromféle: munkáspárti, MIÉP-es és pacifista. Szabó néninek tehát el kellett volna döntenie, hogyan érvel vissza - kérdés persze, hogy ezt meg tudta volna-e oldani politikai ellenszponzorálás nélkül:

a) A munkáspárti Szabó néni

- Na idefigyelj, te Nyugat-bérenc, Disney-barát hóhányó, te! Hát azt akarod, hogy kultúrimperialista amerikai zsoldosok szállják meg a mi békés, harmadikutas hazánkat, hogy megvédjék a külföldi nagytőkét? Hát ártani akarsz a virágzó magyar-orosz gazdasági kapcsolatoknak nyugati megbízóid érdekében? Na nézzük, mi van ebédre.

b) A MIÉP-es Szabó néni

- Mi az, hogy Magyarország történelmi esélye? A szent sumér rovásírásra mondom, hogy te a Sorosnak dolgozol. Hát tovább akarnád gyarmatosítani ezt az ősi magyar földet, amely mindig is semleges volt? Elegem van már az idegen érdekekből, a zsidó-amerikai befolyású médiából és bankrendszerből. Egyébként az utóbbi időben egyre görbébb az orrod.

c) A pacifista Szabó néni

- Ja, hogy megint bejöjjön egy hadsereg. Ahelyett, hogy végre leszerelkeznénk. És újabb katonai szövetséghez sem akarok tartozni. Tudod, hogy egy tank árából hány etióp kisgyereknek lehetne enni adni? Huszonöt és félnek. És kimutatták azt is, hogy a tábornokok ötször olyan lassan bomlanak le ökológiailag, mint az etióp kisgyerekek. Különben is, jobb a békesség.

Félő, hogy az ORTT döntése után a kiegyensúlyozott NATO-vita áthúzódik majd a Szomszédokba vagy a Kisvárosba. Az őszi népszavazás előtt várhatóan egész fodrászszalonok és határőrkommandók fogják tárgyalni euroatlanti integrációnkat. Elvégre közszolgálat.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.