Bár tulajdonképpen mindenki tudja, hogy a petárdák és tűzijátékok az égvilágon semmi jóval nem járnak azon kívül, hogy örülhetünk pár percig színes világító izéknek az égen, az augusztus 20-i állami megalománia mellett most már évről évre szilveszterkor bárki elkölthet egy vagyont égő és durrogó termékekre. Már akkor is problémás, ha háziállatot tartunk, de Ürge-Vorsatz Diána klímakutató Facebookon klímavédelmi és egészségügyi szempontokat is felhozott.
„Az újévi tűzijátékok által kibocsátott finompor mennyisége az egész évben nem tapasztalható csúcsértéket ér el, ami irritálhatja a légutakat, valamint erősítheti bizonyos egészségügyi problémákat” – kezdte a felsorolást, hozzátéve, hogy a pirotechnikai eszközök miatt például szén-dioxid és szén-monoxid is kerül a levegőbe. „A tűzijáték során klórtartalmú anyagok égésekor rákkeltő dioxinok és furánok keletkeznek, amelyek veszélyt jelentenek az egészségre.”
Minden jel szerint tényleg nem egészséges: „A tűzijáték során felszabaduló szálló por különösen káros lehet a légzőszervi alapbetegségekben, például az asztmában és a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedők légzőrendszerére. További aggodalomra ad okot, hogy a magyar lakosság különösen kitett a légszennyezés okozta veszélyeknek: a World Wildlife Fund (WWF) hazai szervezetének 2017-es adatai szerint lakosságarányosan Magyarországon követeli az egyik legtöbb halálos áldozatot a szállópor, illetve az azzal összefüggésben kialakuló betegségek. Egyedül Kína teljesít rosszabbul a globális listán a magyaroknál.”
Ürge-Vorsatz hozzátette, hogy a petárdák zaj- és fényhatásai stresszt és szorongást okoznak az állatoknak, elsősorban a kutyáknak és macskáknak, akiknek fejlettebb a hallásuk. A statisztikák szerint szilveszterkor kb. ezer eltűnt állatot jelentenek, a kutyák fele pedig nem tér haza ilyenkor, de megváltoztatja a madarak viselkedését is.