Hónapok óta nagy a zűrzavar a Huawei körül, írta meg a hvg.hu. A Magyarországon is egyre népszerűbb, leginkább kimondhatatlan nevéről ismert telefongyártó kínai tech-cég ellen először az USA emelte fel a hangját ,akik azzal vádolták a Huawei-t, hogy nemzetbiztonsági kockézatot jelentenek, ráadásul Trump fontolgatta, hogy a cég termékeit kiteszi az államok piacáról. Mindeközben Kanadában letartóztatták a cég pénzügyi igazgatóját, akit csak 2 milliárdos óvadék ellenében engedtek el, a februári tárgyalásásig.
Ezek után Új-Zéland és Ausztrália is fenntartásokat fogalmazott meg a Huawei-el szemben, ugyanis a kínai törvények szerint az ország területén bejegyzett cégeknek kötelezettségük együttműködni a kínai hírszerzési szolgálattal.
A Huawei-el szembeni vádak közül eddig egyik sem nyert bizonyítást, ezért is váratlan a brit Oxford Egyetem lépése, akik bejelentették, hogy megszüntetik kapcsolataikat a céggel. A kínai vállalatot rosszuk érintheti ez a lépés, annak ellenére is, hogy a már futó – összesen mintegy 250 millió forint értékű – két projektet nem állítják le. Viszont ezentúl semmilyen új adományt és támogatást nem fogadnak el a cégtől.
A világ egyik legrangosabb egyetemének bojkottja magával hozhatja a többi egyetem hasonló reakcióját is. Ráadásul a zintézmény egy körlevélben arra figyelmeztette hallgatóit, hogy „Ha kapcsolatban van bárkivel a Huaweitől, fontos tudnia, hogy ez a döntés nem akadályozza meg a kapcsolat további ápolását, de azt javasoljuk, hogy semmilyen bizalmas vagy szabadalomhoz kapcsolódó információt ne osszon meg vele.”