A Magyar Hang szerdán arról írt, hogy a természetvédők tiltakozása miatt abbahagyta a Zagyva kotrását a vízügyi igazgatóság. Arról, hogy a folyón a munkagép eltávolítja a nádast, mélyíti a medret, július 12-én számolt be a Magyar Narancs, más lapokkal együtt, Szendőfi Balázs természetfilmes Facebook-posztja alapján. A 179 kilométeres folyó 13 kilométerén, Nógrád megyében zajlik a munka.
Szendőfi eszetlen természetpusztításnak nevezte a műveletet, sorolta, milyen védett őshonos fajok élőhelyét teszi tönkre a gép, ráadáősul a madarak fiókanevelésének időszakában. Azt is írta, tudomása van arról, hogy a vízügyesek a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) alelnökének kérésére kotorják azt a szakaszt, hogy könnyebben jusson friss víz a Maconkai-víztározóba, amely fontos horgászvíz. Posztját később frissítette az aszályvédelmi kormányrendelet linkjével, ugyanis erre hivatkozva végzik a munkát.
Szendőfi arra számít, hogy a Zagyva után más kisvízfolyásokat, patakokat is elkezdenek kotorni, mert most erre kaptak utasítást és pénzt a vízügyi igazgatóságok. Pedig ezzel, ha vizet is juttatnak bizonyos helyekre, a táj egy részét – mivel gyorsabban folyik le a víz, és mélyül a meder, ami hat a talajvízszintre is – kiszárítják, és az élővilágnak is árt ez a gépi munka – érvelt Szendőfi mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Nógrád megyei csoportja is.
A MOHOSZ-t több e-mailben is kerestük, de nem kaptunk választ. Az Országos Vízügyi Igazgatóság (OVF) azonban azt írta, a kotrást a nemzeti parkkal egyeztetve végzik, a védett állatok búvóhelyeit kímélik, nem nyúlnak védett vagy Natura 2000-es területhez, máskülönben viszont a Maconkai-tározóban tényleg több vízre van szükség, ezt szerintük 15 ezer ember ivóvízellátásának érdeke is így kívánja.
Hétfőn a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát is megkérdeztük e-mailben arról, mit gondol Szendőfi Balázs és az MME érveiről, arról, hogy júliusban kotorni, nádast eltüntetni természetkárosítás. A park egyelőre nem reagált, ugyanakkor a Magyar Hang Papp Ferenctől, a MME Nógrád Megyei Helyi Csoportjának elnökétől megtudta, hogy a kotrást abbahagyták. Papp arra következtetett, azért állhattak le a munkával, mert tiltakozó vélemények jelentek meg a sajtóban. Az elnöknek olyan információja volt, hogy a vízügy egyeztet a nemzeti parkkal. Mivel a kormányrendelet alapján ez a munka kötelező, kompromisszumot keresnek. Jó lenne – mondta Papp Ferenc –, ha augusztusig, amíg a madarak költési időszaka tart, nem nyúlnának a folyóhoz.
Csütörtökön azonban folytatódott a munka.
Az OVF-nek a Magyar Narancs kérdéseire elküldött mostani válaszából az derül ki, hogy tényleg egyeztetnek a nemzeti parkkal, de csak arról, hogy hol meddig mehet el a munkagép, és a kotrás nem fejeződött be: „a Zagyva-patak kotrása kulcsfontosságú az aszály elleni védekezésben! A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság munkatársai most is a területileg illetékes nemzeti park szakembereivel jelölték ki a munkavégzési szakaszokat, hiszen, ahogyan eddig is, ezután is kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a vízügyi munkálatok elvégzése – jelen esetben a megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz eljuttatása a bátonyterenyei vízmű üzeméhez – a lehető legkisebb mértékben avatkozzon be a természetbe.”