Holnap középsulis felvételi: ma már ne stresszeljük a gyereket!

  • narancs.hu
  • 2019. január 18.

Élet + Mód

Így könnyítsük meg a felvételi körüli parát.

Szombat délelőtt tízkor írják a középsikolai felvételit a negyedik, hatodik és nyolcadik osztályosok, ennek kapcsán hívta fel a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány a figyelmet arra, hogyan lehet megkönnyíteni ezt az egyébként nagy stresszt okozó időszakot a gyerekeknek.

A hvg.hu idézi azt a jótanács-csokrot, amelyet az alapítvány a szülők figyelmébe ajánl. A középiskolások felvételijével kapcsolatban sok vita van, sokak szerint abszolút nem illeszthető össze a tizenéves gyerekek szükségleteivel. Gyurkó Szilvia gyermekjogászt idézik, aki szerint a felvételit egy 12-14 éves gyerek nem tudja IQ-ból megírni, tehát nyilván valami nagyon mást mér a felvételi kérdéssora: „mondjuk, például azt, hogy adott gyerek szülei ki tudták-e fizetni az előkészítőt. Vagy azt, hogy az adott kiskorút mennyire gyűri maga alá a vizsgadrukk, illetve a kamaszkor (aminek nyilvánvalóan nem a koncentrált figyelem és az összeszedettség a legdominánsabb jellemzője)”.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány kisokosa szerint arra kell figyelnie a szülőknek, hogy

  • engedjék, hogy a gyerkőc a saját megoldását találja meg a helyzetre, de figyeljenek rá, ha szeretné, hallgassák meg, és tudassák vele, hogy bárhogy is sikerül a felvételi, attól még ugyanúgy szeretik, elfogadják, támogatják.
  • Utolsó pillanatban már nem éri meg tanulni, jobb kicsit pihenni, kikapcsolni - a gyereknek is, a szülőnek is. És fontos, hogy a gyerek kialudja magát.
  • Meg kell nyugtatni, nem a teljes jövője a tét: nem ezen a holnapi két órán múlik minden.
  • Lehet stresszoldó trükköket gyakorolni: mély levegő, stb.
  • Ha nem vette elég komolyan a felvételit, akkor nem most kell leszidni. Az utolsó pillanatban ez már úgyis mindegy, ennek okait viszont utólag érdemes lehet megnéni.

Az alapítvány hangsúlyozza:

"A Gyermekjogi egyezmény szerint az oktatás célja "biztosítani a gyerek számára az élethez szükséges készségeket...A cél megerősíteni a gyerek készségeit, tanulási és más képességeit, emberi méltósága, önbecsülése és önbizalma kibontakoztatása által".  Erre kell figyelnünk szülőként."

 

Figyelmébe ajánljuk