Húsz fotó Albániáról, ami azt is bemutatja, miért érdemes ebbe az országba utazni

Élet + Mód

A balkáni államok között is a maga nemében különleges ez az ország, ahol minden megvan a kellemes nyaraláshoz, vagy éppen a váratlan kalandokban bővelkedő utazáshoz.

Albániát már hosszú ideje felfedezték a turisták, jóllehet a magyar utazók körében nem a Balkán legnépszerűbb úticélja. Mi magunk október végén többedszerre, ezúttal egy hétre látogattunk oda, mert ki tudja, hogy a villámgyorsan változó világban meddig tapasztalhatjuk meg azt az autentikus, igazi balkáni miliőt, ami a térség jellegzetessége, és amit annyira szeretünk.

A Balkán a nem is olyan távoli múlt szörnyű háborúi és egyéb konfliktusai ellenére is rengeteget megőrzött kulturális sokszínűségéből; ma is láthatók a különböző történelmi korszakok emlékei az ókortól napjainkig, az építészet és a természet szépségei, a mienktől teljesen eltérő életmód sajátosságai. Ráadásul Albánia több évtizedes elzártságának köszönhetően jobban konzerválta ezeket.

Az ország fővárosa, Tirana repülővel alig egy és negyed óra alatt elérhető Budapestről, az árak pedig nem ostromolják az egeket, tehát egy albániai utazást viszonylag gazdaságosan ki lehet hozni. Cikkünkben húsz fotót mutatunk az országról, amelyet a Tirana–Elbasan–Fier–Vlora–Llogara-tengelyen jártunk be, ismert helyeket és félreeső tájakat egyaránt felkeresve. Albániában egyébként éppen az a legjobb, hogy az ország adottságai, hagyományai és viszonylagos fejletlensége miatt a mai napig lehet a szó szoros értelmében kalandosan utazni – bérelt autóval és tömegközlekedéssel egyaránt –, ez pedig semmihez sem hasonlítható élménnyé teszi az ott-tartózkodást.

(A képaláírásokhoz részben felhasználtuk Dienes Tibor: Albánia című könyvét 〈Bp., Hibernia, 2005〉.)

 
Tirana látképe. A szocializmus idején épült blokkházak és gombamód szaporodó üvegpaloták határozzák meg a városképet. Nagyvárosi nyüzsgés, elképesztő forgalom, egyszerre nyugati és balkáni állapotok jellemzik a bő félmilliós várost.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Tirana főtere, a Szkander bég tér (Szkander bég, más néven Kasztrióta György az albánok nemzeti hőse, történelmük legfontosabb alakja, a 15. században mintegy huszonöt esztendőn keresztül eredményesen küzdött a törökök ellen) jó példa arra, hogyan lehet tönkretenni egy karakteres, jellegzetes nagyvárosi főteret az igénytelen térkövezéssel és a mindenféle koncepciót nélkülöző várostervezéssel. Korábbi, 2005-2006-os albániai utazásunk alkalmával azt tapasztaltuk, hogy a teret még meghatározó épületei (nemzeti múzeum, opera, mecset, nemzeti bank stb.) uralták, hangulatához hozzátartozott a kaotikus autós és gyalogos forgalom. Mára az egész főteret letérkövezték, körülötte magasházakat, üvegpalotákat húztak fel. Ennek az eredményét mutatja a fotó: a kép közepén látható mecset és a mögötte alig kivehető óratorony már jóformán semmilyen jelentőséggel nem bír a tér látványa szempontjából, annyira elnyomja őket a mögéjük épített két modern magasház.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
A főtér egy másik részlete. Balra a nemzeti múzeum, jobbra az Intercontinental szálló. A kisebbik épület korábban is megvolt, a nagyobbik, 133,5 méter magas beton-acél tömböt jövőre adják át a tervek szerint.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Lakóépületek egy tiranai utcában. Semmiben sem különböznek egyes kelet-európai országok városainak blokkjellegű lakóházaitól.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Egykori bunker egy Tirana környéki erdőben. A bunkereket Albánia kommunista diktátora, Enver Hodzsa parancsára építették 1967 és 1986 között. Az volt az elképzelés, hogy ezeknek a vasbeton lövészépítményeknek a segítségével védik meg az országot az ellenségtől. Egyes becslések szerint 750 ezer volt belőlük Albánia-szerte. Miután jóformán lehetetlenség elbontani őket, bunkereket ma is látni utak mentén, földeken, hegyek oldalában, sőt, lakóházak kertjében. 
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Dél-Albánia egyik érdekes látványossága a 18. században épült ardenicai ortodox kolostor. Enver Hodzsa diktatúrája alatt állítólag úgy menekült meg a lerombolástól, hogy az akkori ortodox püspök meggyőzte a pártembereket, hagyják meg, mert a legenda szerint itt kötött házasságot Szkander bég 1451 májusában. A harangtornyot 1925-ben toldották az épülethez.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Tengerparti sétány Vlorában, Dél-Albánia legnagyobb városában. Vlora jelentős szerepet töltött be az albán történelemben. 1912-ben itt kiáltották ki az ország függetlenségét, 1920-ban kiűzték a várost birtokló olaszokat, majd amikor 1939-ben Vlora ismét olasz megszállás alá került, a lakosság folyamatos ellenállást tanúsított velük szemben (Vlorát ezért Hős Városnak is nevezik). Az 1997-ben kitört piramisjáték-botrány okozta zavargások egyik központja is Vlora volt.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Utcakép Vlorában, nem messze a belvárostól. Konténerek, szemét, törmelék, sitt, járhatatlan járda, összevissza futó vezetékek, arrébb viszont modern, új épületek. Ez a fotó igazából bármelyik albán városban készülhetett volna, annyira jellemző az országra, és annyira meghatározza a városképet mindenhol. 
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Az előzőhöz hasonló állapotok egy vlorai építkezés közelében. Bármennyire nehezen hihető, de ez is egy utca, a kép bal alsó sarkában látható szemetes, csatornaszagú vízfolyással, betontörmelékkel, betonfallal. A háttérben, a tengerpart felé modern lakóépületek, amelyek között ugyanúgy előfordulnak burkolatlan, szemetes, poros utcák, lepusztult földszintes, egyemeletes házak.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Az ókori alapukon nyugvó Kanina erőd maradványai a Vlora fölötti 380 méteres magaslaton, a hasonló nevű település közelében. A romjaiban is impozáns erőd elhelyezkedésénél fogva stratégiai jelentőséggel bírt, a Bizánci Birodalomhoz, majd a Szicíliai Királysághoz tartozott. Megtekintése belépőhöz kötött, habár nem úgy tűnik, mintha bárki is gondozná a területét, amelyen lovak, birkák legelnek a romok között.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Ha Vlorától délre a hegyeknek vesszük az irányt, mintegy 40 percnyi autózás után érjük el a Llogarai-hágót. Itt kezdődik az Albán Riviéra, az albán tengerpart legszebb szakasza. Ezek a hegyek már a Jón-tenger partján magasodnak (az Adria nagyjából Vloráig tart). Az 1027 méteren lévő hágó az Akrokerauni-hegyvidék része. A vonulat legmagasabb csúcsa a kép hátterében látható Cikës, 2045 méter.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Túra a hegyvonulat másik oldalán. A hágótól induló úton kellemes kirándulás tehető a közvetlenül a tengerpart fölötti Thanasit- és Gjipalit-hegyre (1384, illetve 1445 méter). Az oda-vissza mintegy 11 kilométeres túra gyerekekkel is teljesíthető.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Adótornyok a Llogarai-hágó fölött. A kép jobb szélén a Jón-tenger kéklik, a hágótól és a csúcsokról Korfu is látható.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Felhők kúsznak be az Akrokerauni-hegyvidék egyik mély völgye fölé. 
Fotó: A szerző felvétele
 

 
1445 méter magasan, a Gjipalit-hegy tetején. A Llogarai-hágóhoz vezető út a hegy és a szemközti hegyvonulat között húzódik. Baloldalt a 2018 méteres Qorres nevű csúcs.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Egészen más a táj Vlorától északra. Ez az érintetlen tengerpart a Dalan Beach. Megközelítése elég nehézkes: a legközelebbi településtől ugyan csak három kilométerre van, de az odáig vezető murvás, gidres-gödrös úton alacsony alvázú személyautóval csupán lépésben lehet haladni.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Dalan Beach tengervíz mosta homokkő sziklái egy szirt alatt. 
Fotó: A szerző felvétele
 

 
Ez az a pont, ahol az embert elfogja az érzés, hogy hetekig el tudna itt lenni. Kilátás az Adriai-tengerre a Dalan Beach melletti egyik magaslatról. A háttérben középen a Vlorával szemközti sziget, az egykor tengeralattjáró bázisként működő Sazan körvonalai.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
A dél-albániai Fier melletti Appolonia Régészeti Park az ország egyik leghíresebb kulturális látnivalója, egy ókori római romvárosból és egy bizánci ortodox temlomból, kolostoregyüttesből áll. A Szűz Mária-monostort a 13. században kezdték építeni, Albánia legszebb bizánci stílusú emlékművének tartják.
Fotó: A szerző felvétele
 

 
A romváros leglátványosabb építménye a Bouleterion (Tanácsház), homlokzatát hat márvány korinthoszi oszlop tartja. A Kr. u. 2. században épült.
Fotó: A szerző felvétele

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.