Lindbergh nagy utazása – Csak úgy repült

Élet + Mód

1927-ben, épp ezen a napon, vagyis május 20-án kezdte meg nagy repülését Charles Lindbergh, aki életének árnyoldalai ellenére is a XX. század egyik első amerikai ikonjának számított.

„Jól vagyok, de jólesne egy vízzel teli kád, egy pohár tej és egy kifli.” 86 éve Párizsban ezekkel a szavakkal szállt ki Spirit of St. Louis nevű gépéből Charles Lindbergh, miután 33 és fél óra alatt átrepülte az Atlanti-óceánt.

Semmiképp sem elsőként, hiszen még 1919-ben két angol, Alcock és Brown már teljesítette a mondott óceán átrepülését: leszállás nélkül, ám igaz, mindössze az ír Clifden és Új-Fundland között megkockáztatva az utat. Ez a repülés adta azonban az ötletet a francia-amerikai hoteltulajdonosnak, Raymond Orteignek, hogy 25 ezer dolláros díjat alapítson a New York–Párizs (avagy Párizs–New York) út első, leszállás nélküli megtételét jutalmazandó. Számos sikertelen próbálkozást követően a merész légipostás, a 25 éves Charles Lindbergh vált e díj elnyerőjévé 1927. május 20–21-i repülésével, de csakis azután, hogy sikerült összekalapoznia a vállalkozáshoz szükséges anyagiakat.

false

St. Louis egyhamar oly híressé vált szellemét éppenséggel néhány, a városmarketing iránt fogékony St. Louis-i tőkés támogatása garantálta, s magát a gépet (igaz, motor nélkül) a máig ismerős Ryan cég adta – ha nem is ingyen, de piaci ár alatt. Hely egyetlen ember számára, 2000 liter üzemanyag, s nuku rádió – így festett a New Yorkból felszálló repülőgép, amikor Lindbergh 1927. május 20-án, 7 óra 52 perckor megkezdte küzdelmét az elemekkel és az álmossággal. Ez utóbbi küzdelemben a repülősó bizonyult a hős repülős leghasznosabb segédeszközének, hiszen az elbóbiskolás végzetes veszélye ott kísértett az út nagyobbik felében: amint e ténynek a vállalkozás klasszikus hollywoodi feldolgozásában (The Spirit of St. Louis – 1957, Billy Wilder) James Stewart játéka is ércnél maradandóbb emléket állított.

Lucky Lindynek leragadtak a szemei, saját beszámolója szerint még szellemet is látott az út során, ám végül május 21-én, párizsi idő szerint este 10 óra 22 perckor épségben földet ért a Le Bourget reptéren, s végre kinyújtóztathatta elgémberedett tagjait.

Gyerekrablás, német család

A hórihorgas jenki ezzel egy csapásra amerikai hőssé és a világbulvár sztárjává vált, magas kitüntetések, dalok és táncok (Lindy Hop), képregények és rajzfilmek találták meg Lindbergh személyét, ám életének hátralévő 47 éve nem bizonyult éppenséggel mindvégig hősinek vagy épp példaképhez illőnek. Repülésének szenzációját előbb „az évszázad bűnügye”, a Lindbergh bébi (a másfél éves Charles Augustus Linbergh, Jr.) 1932-es elrablása, majd meggyilkolása homályosította el, de a szenvedő apa reputációját persze nem ez, hanem politikai szerepvállalása tépázta meg. Köztudott antiszemitizmusa, náciszimpátiája, s a külpolitikai izolacionizmus elvét hirdető America First mozgalomban játszott sikamlós szerepe jócskán megnehezítette, hogy a „magányos sas” (Lone Eagle) tisztelete csorbítatlan maradjon. Az amerikai hős imázsa összességében mégis megmaradt, s Lindbergh 1974-ben bekövetkezett halála után még évtizedeknek kellett eltelnie, hogy életének sötét foltjait, így a házasságával párhuzamosan fenntartott németországi családjainak (melyeket egy bajor testvérpárral, illetve egy porosz hölggyel alapított) jól őrzött titkát feltárja a bulvárérzékeny történeti kutatás.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”