A hét kérdése

Mit szól Angelina Jolie lépéséhez? Szabó Tímea válaszol

  • narancs.hu
  • 2013. június 7.

Élet + Mód

Angelina Jolie emlőeltávolításával kapcsolatban sokan megszólaltak már, de vajon mit gondol róla egy magyar politikus? Az LMP egyik alapítóját kérdeztük, aki ma a Párbeszéd Magyarországért társelnöke.

Aznap reggel, amikor Jolie cikke megjelent a New York Timesban, egy ismerősöm úgy küldte át, hogy görgessem le a képernyőn az írás elejét, és a szerző nevének megnézése nélkül olvassam el. Óriási benyomást tett rám, nagyra becsülöm Jolie lépését, anyaként is át tudom érezni a helyzetet. Emberként és külön nőként is elképesztően nehéz lehetett meghozni a döntést, de úgy gondolom, hogy megérte, mert nem csak Angelina személyes életében, de a szélesebb nyilvánosságban is pozitív folyamatokat indíthat el. Nevelő-oktató funkciója nehezen felülértékelhető, egy olyan figyelemfelhívó kampány ez a nők körében, mely azt üzeni, hogy a legsúlyosabb betegségek megelőzésére is vannak megfelelő módszereink, csak élni kell velük. A történet bennem nőként és anyaként is megerősítette az egészséges életmód és a megelőzés fontosságába vetett hitet. Eddig is próbáltam egészségesen étkezni, rendszeresen sportolok, és minden évben majdnem teljes körű szűrővizsgálaton veszek részt. Ezt a jövőben is folytatni szeretném, hiszen a genetikai adottságokon túl az életmóddal is megelőzhetjük a betegségek kialakulását.

false

 

Fotó: MTI – Kovács Attila

Felmerül ugyanakkor azoknak a nőknek a kérdése is, akiknek gazdasági, társadalmi helyzete nem engedi meg, hogy hozzáférjenek a legjobb kórházakhoz, a legkorszerűbb műtétekhez, egyáltalán, hogy fizetni tudjanak ilyen szolgáltatásokért, megelőző műtétekért. Ezért mindenképpen tovább kellene vinni ezt a folyamatot egy olyan irányba, hogy minél szélesebb társadalmi rétegek számára, hátrányos helyzetű és szegény nők számára is reális alternatívát jelentsen. Ez különösen Angelina Jolie-nak lehet egy hiteles feladat, aki az ENSZ jószolgálati nagyköveteként egyébként is elkötelezett a szegénység felszámolása, az elesettek védelme iránt, így a szegénység ezen egészségügyi vonatkozásait is be tudná emelni a kampányba.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.