Nem igazán sikerült igazolni, hogy a multik silányabb élelmiszert hoznak Magyarországra

  • narancs.hu
  • 2017. augusztus 8.

Élet + Mód

A kormányt ez nem zavarja, beleállnak a sztoriba.

Az EU-n belüli kettős élelmiszer-minőségről írt és a magyar vásárlók melletti kiállást ígért a Földművelésügyi Minisztérium, miután lezárult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyári termékeket érintő vizsgálata. A minisztérium közleménye szerint a szakemberek a 39 összehasonlított termékpár mintegy harmadánál találtak érzékszervi vagy összetételbeli különbséget. Magyarul azt, hogy ugyanazon márkanév alatt a gyártók nem ugyanazt forgalmazzák Nyugat- és Közép-Európában.

A Nébih kiadványát átböngészve azonban közel sem egyértelmű a kép. A kóstolók sokszor nem tudták megállapítani, hogy a hazai vagy a külföldi termék jobb-e, számos esetben pedig kifejezetten a Magyarországon forgalmazott élelmiszert ítélték jobbnak. Például a külföldi görögdinnye és nektarin éretlenebb, ízetlenebb, mint a magyar. A külföldi termék nyert viszont a piskótaalapnál, a salátaöntetnél és a vaníliás jégkrémnél.

Fazekas Sándor miniszter a magyar dinnyét népszerűsíti

Fazekas Sándor miniszter a magyar dinnyét népszerűsíti

Fotó: MTI – Koszticsák Szilárd

A magyar kormány egy hasonló tavaszi vizsgálat után kezdett panaszkodni az unión belüli eltérő minőségű élelmiszerekre, és hasonló álláspontot foglal el a visegrádi négyek többi kormánya is. Az Európai Bizottságot egyelőre nem sikerült meggyőzni a kettős mércéről, az uniós végrehajtó testület jelenleg egy olyan magyar jogszabálytervezetet véleményez, amely alapján a gyártónak kötelező lenne feltüntetnie, ha egy termék más összetételben kapható Magyarországon, mint külföldön.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.