Több százezer hamis gyógyszert foglaltak le

  • narancs.hu
  • 2018. október 24.

Élet + Mód

A magyar és nemzetközi razzia célja nemcsak a hamis készítmények kiszűrése, hanem a fogyasztók figyelmének felhívása a hamis szerek veszélyeire.

Egy hét alatt zajlott le a legnagyobb nemzetközi gyógyszerrazzia, amely 2018. október 9–16. között több mint 14 milló dollár, azaz nagyjából 4 milliárd forint értékben foglalt le hamis gyógyszerészeti készítményeket nemzetközi szinten és Magyarországon is, számolt be a hvg.hu.

„A gyógyszerhamisítást igazán csak a fogyasztók határozott és tudatos döntései szoríthatják vissza, a kereslet pedig akkor csökkenhet, ha a betegek hiteles információk alapján tudják felmérni, hogy mekkora kockázattal jár, ha olcsóbb, könnyebben hozzáférhető, de bizonytalan minőségű terméket használnak” – nyomatékosította dr. Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője.

A XI. PANGEA akció során talált hamisított termékek között találtak:

  • rákellenes gyógyszereket,
  • fájdalomcsillapítókat,
  • gyulladáscsökkentőket,
  • potencianövelőket,
  • anabolikus szteroidokat,
  • altatókat,
  • nyugtatószereket,
  • fogyókúrás készítményeket,
  • HIV-fertőzés, Parkinson-kór és cukorbetegség elleni gyógyszereket.

 

A hamis gyógyszerek mellett lefoglaltak több mint 110 ezer orvosi eszközt, például orvosi fecskendőket, kontaktlencséket, hallókészülékeket. A razzia során 500 tonna hamis árut foglaltak le, és 3671 weboldalt, közösségi felületet és online piacot zártak le.

A magyar hatóságok is kivették a részüket: 180 ezernél is több tablettát és 400 tasakos vagy dobozos kiszerelésű árut foglaltak le, több mint 150 millió forint értékben. A hamisított készítmények között itt is találtak inzulint, altatókat, nyugtatókat, hormonkészítményeket, étrend-kiegészítőket. 20 ügyben eljárás indult.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.