Topon fizikailag és mentálisan is - van összefüggés?

  • Fizetett tartalom
  • 2025. április 3.

Élet + Mód

A testi és a lelki egészség közötti kapcsolat régóta foglalkoztatja az embereket. Számos kutatás igazolta már, hogy a fizikai aktivitás nemcsak az izmokat és a szívet erősíti, hanem jelentős hatással van a mentális egészségre is. De vajon hogyan függ össze a testi és szellemi teljesítőképesség? Hogyan hat az egyik terület fejlesztése a másikra? Az alábbiakban ennek járunk utána.

A test és az elme kapcsolata

Az agyunk és a testünk nem különálló egység, hanem egy összefüggő rendszer részei, melyben az egyik állapota jelentősen befolyásolhatja a másikét. Még ha ennek pontos okaival nem is mindig vagyunk tisztában, az kétségtelen – és számos tudományos kutatás által bizonyított – tény, hogy a lelki eredetű probléma, így a szorongás vagy a depresszió szoros összefüggésben áll számos krónikus testi betegséggel.

És hogy miért olyan fontos, hogy ezt felismerjük? A válasz egyszerű: mind a mentális, mind a testi eredetű betegségek kialakulásában nagy szerepet játszik az életmódunk. Természetesen minden problémát nem tudunk elkerülni, de azok bekövetkeztének esélyét jelentősen növelheti az ülő életmód, az elégtelen alvás, a mozgás hiánya, a nem megfelelő táplálkozás és persze az alkohol vagy a kábítószer fogyasztása. Ahhoz tehát, hogy mind fizikailag, mind mentálisan topon maradhassunk, elég egy közös úton elindulni: néhány egyszerű életmódbeli változtatás is segíthet abban, hogy testileg és szellemileg is megerősítsük magunkat.

Életvitelünk hatása a fizikai és mentális egészségünkre

Ha utolér minket egy betegség, esetleg levertnek, stresszesnek érezzük magunkat, vagy a megszokottnál is többet szorongunk, általában megpróbáljuk a lehetőségeink szerint kezelni a helyzetet, annak okait azonban sokszor nem kutatjuk, holott a végleges megoldást ez jelentené. Lássuk, mely faktorok igazán fontosak az egészségünk szempontjából, és mit tehetünk mi az ügy érdekében.

Ülő életmód, mozgáshiány

Egyre többen végzünk ülő munkát, melynek köszönhetően az egész napot egy helyben, mozdulatlanul töltjük, különösen akkor, ha még a kikapcsolódást is a tévé és a számítógép jelenti. A folyamatos ülés azonban gyengíti az izmainkat, lassítja az anyagcserét, növeli az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a mozgásszervi problémák kockázatát, ráadásul egyenes következménye a tartós derék- és hátfájdalom kialakulása is. Ha ez nem lenne elég, az inaktivitás növelheti a stressz és a szorongás esélyét, ezáltal csökkenhet a koncentrációs képesség, eltűnik a motiváció, ami könnyen depresszió kialakulásához vezethet.

Majestic Mountain Panorama: A Hiker's Solitude

 
Majestic Mountain Panorama: A Hiker's Solitude 

A munkánkat persze el kell végezni, de mit tehetünk akkor? A legfontosabb feladatunk az, hogy a rendszeres testmozgást a mindennapok részévé tegyük. Először is egy-két óránként tartsunk szünetet és alaposan mozgassuk át a testünket néhány nyújtógyakorlat segítségével. Ez azonban még nem elég: egy kis aktivitásra is szükségünk van. Hetente 2-3 alkalommal iktassunk be egy edzést: a mozgásforma megválasztása csakis rajtunk múlik. Ha nem vagyunk elégedettek a teljesítményünkkel, egy edzés előtti formula, például a kreatin lehet a segítségünkre, ha pedig izmot szeretnénk építeni, egy fehérjepor elfogyasztása is jó ötlet lehet.

Elégtelen alvás

Mind a hatékony munkavégzéshez, mind a sportoláshoz elengedhetetlen az, hogy megfelelően kipihenjük magunkat, az alvás jelentősége azonban itt még nem ér véget. A kialvatlanság ugyanis gyengíti az immunrendszert és növelheti számos betegség, így a szívproblémák vagy a magas vérnyomás kockázatát is. Ha nem alszunk eleget, romlik a memória, lassul a reakcióidő, a folyamatos fáradtság pedig frusztrációhoz, stresszhez, szorongáshoz, végül pedig akár depresszióhoz is vezethet – a megoldás viszont rendkívül egyszerű.

Alakítsunk ki egy minden nap tartható alvási rutint, amihez hétvégén is ragaszkodjunk: feküdjünk le ugyanabban az időben, és aludjunk legalább 7-8 órát megszakítás nélkül. Ha az elalvás nehézségekbe ütközik, érdemes az elektronikus eszközöket száműzni a hálóból, de elképzelhető az is, hogy a megoldást egy új, kényelmes matrac beszerzése jelenti.

Maradjunk topon

Láthatjuk, hogy a fizikai és mentális egészség szorosan összefügg egymással – ahogy az azok erősítésére szolgáló eszközök is. Vizsgáljuk meg életmódunkat, gyakoroljunk egy kis önkritikát és ha azt látjuk, hogy változtatásra van szükség, tegyük meg ennek érdekében a legfontosabb lépéseket. Lehet, hogy csak egy új mozgásforma, egy kis kreatin vagy néhány óra extra alvás kell ahhoz, hogy testi és szellemi egészségünket felturbózzuk egy kicsit – ennyi áldozatot mindannyian meghozhatunk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk