„Kárpát-haza”

  • Kálmán C. György
  • 2013. május 28.

Első változat

A nemzeti összetartozás napja alkalmából létesített Nemzeti Összetartozás portál egyik lapja listát közöl „Kárpát-haza szülöttei” címmel.

Csak magamra vethetek, hogy irodalmár létemre Sajó Sándor („költő, tanár, drámaíró, az MTA levelező tagja”) neve csak valahol tudatom leghátsó, pókhálós zugaiban mozdít meg valamit, azt is halkan. Műveletlen tahó, aki vagyok, tudhatnám (azóta utánanéztem), hogy Sajó nemcsak levelező tagja lett az Akadémiának élete végén, de egyenesen „egy ideig a Verbász és Vidéke c. lapot is szerkesztette”. A patvarba.

Sajó Sándor azon a listán szerepel, amelyet a nemzeti összetartozás napja alkalmából létesített Nemzeti Összetartozás portál egyik lapja közöl „Kárpát-haza szülöttei” címmel. Nem, nem sorolja fel „Kárpát-haza” összes szülöttjét, ne tessenek megijedni, csak „hazánk kiemelkedő alakjai[t], akik a mai Magyarország határain kívül születtek (a teljesség igénye nélkül)”. Nemcsak azok szerepelnek tehát a listán, akiket életük során bármi módon érintett, hogy a trianoni szerződés következtében szülőhelyük immár nem tartozik Magyarországhoz, hanem Mátyás királytól Adyig és Zrínyi Miklóstól a Bolyaiakig számos neves személy. Nincs viszont olyan, aki nem hazánkban lett híres (Ľudovít Štúr, Octavian Goga vagy Danilo Kiš). További problémát jelenthetnének azok, akik a három részre szakadt ország nem magyar részében születtek – szerencsére a történelem megkímélt bennünket a nagy emberektől ebben a korszakban.

Mármost kétharmaddal talán még a grammatikai szabályok is módosíthatók. A kormány nagyon akarja, szenvedélyesen kívánja, lelkesen követeli, hogy a „Kárpát-haza” szó mostantól viselkedjen úgy, mint a „Belgium”, „Csehország” vagy „Indonézia” szavak – vagyis ne álljon előtte névelő, pfuj, legyen ez virtigli tulajdonnév, ha addig élünk is, a kirelejzumát. Ezért a címben így szerepel: „Kárpát-haza szülöttei” – persze, hát ki hallott már olyat, hogy „a Magyarország/a Németország/a Svájc szülöttei”? Nem kell névelő. És szégyellje magát mindenki, akinek a „Kárpát-Duna Nagyhaza”  jut az eszébe, vesse ki abból a romlott agyából az efféle szálasista gondolatokat, ugyan már, a kormánynak esze ágában sem volt, sose hallott erről.

(Meg volnának lepve „Kárpát-haza” azon „szülöttei”, akik a sors szeszélye folytán Fiumében, Raguzában vagy Rohoncon jöttek a magyar világra, hogy ugyan hol van ott Kárpát; de ez már csak ilyen ősi hagyományokon alapuló megnevezés lehet, ahogyan egy egész megyét vagy tartományt olykor jelentéktelen falvak után neveznek el.)

Vissza tehát a listához. Mint megtudjuk, Dózsa György arról nevezetes, hogy „hadvezér” – a felkelés, lázadás, pláne a parasztok emlegetése nem illik az ünnepélyes felsorolásba. Viszont aki történetesen a keleti országrészbe született, különösen ha tollforgató, kiérdemli az „erdélyi” jelzőt (legalábbis némelyik: Wass Albert, Nyirő József igen, Dsida már nem), és hangsúlyt kap, ha valaki az MTA tagja volt – így Madách esetében, akiről ez az egyik utolsó tény, ami az eszünkbe jut.

Tessék gondosan studírozni „Kárpát-haza szülötteinek” listáját (nincs névelő, a szádra ütök!), lehet, hogy negyedikén kikérdezik.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.