Nemzetstratégiai magyarázat

  • Kálmán C. György
  • 2012. december 25.

Első változat

A nemzetstratégia megmondja, mit lehet költségtérítés nélkül egyetemen tanulni.

Hogy miért nem? Hát mert. Mert csak. Olyanom van, és kész. Nem és nem.

„Aszt mondtam, »ez most aktuális majd néhány nap múlva. Addig én nem pikkelyezek.«”

Végül is, aktualitás is van a világon. És hát van ugye a nemzetstratégia, ami miatt nem. Ki vitatná?

„Azokat a szakokat támogatja az állam ösztöndíjjal, vagyis az adófizetők pénzével, amelyeket nemzetstratégiai fontosságúnak tart.”

Apelláta nincs. A nemzetstratégia megmondja.* Ami azt illeti, külön intézet is van, ami megszabandja majd a nemzetstratégia fő irányait, prioritásait, terjedelmét és mélységét, kapott is még az idénre 100 milliót, ne szenvedjen hiányt.

Ha egyszer a kommunikáció, a jog, a közgazdaság vagy az andragógia nem tartozik a nemzetstratégiai fontosságú tudományágak és képzési területek körébe, akkor nincs mit tenni, így jártál. Akarsz együtt haladni a nemzettel? Együttműködni nemzetileg? Stratégiai céljaink elérésére velünk együtt törekedni? Akkor vedd tudomásul. Most nem, punktum, nem nyitok vitát. Állást kapni, képzettségnek megfelelő helyen dolgozni, jól keresni – ez nemzetstratégiailag nem megy.

Nem érted?

Na, azért.

 


* Felkérjük a kedves olvasót, próbálja meg az elterjedtebb nyugati nyelvek valamelyikére lefordítani a ’nemzetstratégia’ szót. A legjobb megfejtések magukban hordozzák jutalmukat.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.