Schmitt után

  • Kálmán C. György
  • 2012. január 24.

Első változat

Ezt csak félig-meddig gondolom komolyan.

 

Még mindig nem mondott le „dr.” Schmitt Pál, az állam elnöke, de nekem már most nosztalgiám van iránta. Már-már ott tartok, hogy jó volna, ha maradna még.

 

Mert először is – ritkán jön valami jobb; gondoljunk csak a hetek óta megátalkodottan hallgató Németh Lászlónéra (amely esetben – megintcsak – lehet, hogy még mindig úgy járunk jobban, ha meg se szólal). Másodszor meg: ha belegondolunk, mégis ki jöhetne Schmitt után, rosszabbnál rosszabb, baljós és kínos nevek jutnak az eszünkbe. Kövér László? A sérelmeivel, durvaságával, önfejűségével, kavarásaival? Vagy valaki a „tekintélyes”, „tudós”, „értelmiségi” körökből? Pálinkás, Náray-Szabó, Granasztói? Akik (legalább) „igazi” doktorok, de el- és lekötelezettjei a kormányon levő pártnak? Nem kétséges, sokkal jobban el tudnák adni a semmit, ügyesebb retorikával képviselnék kenyéradójukat – de jobban járnánk? Netán Orbán maga? Brrrr.

 

És Schmitt legalább kiszámítható volt. Sose mondott vagy tett mást, mint amit előre kalkulálni lehetett, mindannyian tudtuk, hogy semmit nem érdemes várni tőle. Aláír, kedélyeskedik, tárogatózik (zongorázik, dalol) – jól elvan. Most jöjjön valaki, akit ki kell ismernünk? Akinek valami új, ismeretlen hobbija van, aki nem az anyanyelvet (sportot, zenét), hanem valami mást „állít előtérbe”? És ráadásul kevésbé vicces? Annak a pozíciónak, amit úgy nevezünk: a magyar állam elnöke, a tekintélye úgyis a nullán van, belföldön, külföldön egyaránt – az is nevetségessé válik, aki ezek után ezt a pozíciót elfoglalja, és vajmi kevés esély van rá, hogy belátható időn belül visszaszerezze a pozíció presztízsét. Akkor meg minek változtatni?

 

Gondoljuk ezt meg. Hát nem jobb Schmitt-tel kihúzni azt a kis időt?

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.