Aroy-Thai

  • ételhordó
  • 2015. szeptember 4.

Ételhordó

Nyers rák csípős szósszal és mindig mosolygó, sűrűn hajladozó ázsiai asszonnyal.

A gyorsbüfé nem születik, hanem a semmiből bújik elő, és egyszer csak ugyanúgy eltűnik a föld színéről. Ehhez képest megkülönböztetett figyelemmel kísértük a Petőfi Sándor utcában, a Pilvax köz sarkára épülő bejzlit, mert csak nem akart megnyílni, pedig pofára már április tájékán késznek látszott. Lassan arra gondoltunk, hogy a cucc hátterében valami ingatlanpanama állhat (mégiscsak az V. kerületben vagyunk), ám mire felbéreltünk volna egy oknyomozót, valahonnan csak előkerült az „open” tábla. Ugyanakkor világossá vált az is, hogy minden látszat ellenére nem gyorsbüfével van dolgunk.

Noha a kajáspult (a krómozott rudakkal, tálcahegyekkel stb.) uralja a szerény, de ízléssel berendezett egyetlen helyiséget, és a dekoráció java is ételes képekből áll, egyetlen fogás sem kelleti magát a hőálló üveg mögött. Grillcsirke-melegítő lámpák sem világítanak. Igazából nem is pult ez, hanem konyha, csak a mögöttes történésekből nem sokat látni.

false

Kiszolgálás is van. Angolul (vagy mutogatva) értethetjük meg magunkat a mindig mosolygó és sűrűn hajladozó ázsiai asszonnyal.

Elsőként a kung shae nam pla nevű előételt próbáljuk ki (2250 Ft), nyers rákot ígér csípős szósszal, fokhagymával és káposztával. Azt ugyan nem tudjuk eldönteni, hogy a rák valóban nyers-e vagy főtt, ám annyi szent, hogy ilyet még soha nem ettünk. Nyilvánvaló lehetetlenség, mégis olyan frissnek érezzük, mintha valami tengerparti halászfaluban tanyáznánk, de ha párhuzamba kéne állítanunk valami európaival, akkor a csehek hagymás-ecetes szafaládéja, az utopenec ugrana be elsőre.

A tom yum kungról (csilis, kókusztejes gombaleves rákkal – 850 Ft) meg az, hogy nem beugratás: kánikulában nincs jobb egy baromi csípős, forró levesnél. Igaz, az első falatok után majd’ meghalunk, ám ahogy haladunk előre, egyre inkább előjönnek a fantasztikus ízek (merthogy nem csak csíp), a legvégén pedig a regenerálódás, felfrissülés, újjászületés, ahogy tetszik.

Főételként kang keaw want kérünk csirkével (zöld curry, kókusztej, cukkini, bambuszrügy kombináció választott hússal – 1850 Ft), ami viszont jól ellensúlyozza a leves vulkáni hatásait. A kókusztej és a zöld curry remekül egészítik ki egymást, bár a legnagyobb meglepés maga a csirke, szinte elolvad a szánkban.

Nem úgy, mint a kai man kai tod (1550 Ft), ami a csirke rántott (vagy ahogy a kínai büfékben mondják, „illatos-omlós”) változata. Ez jóval fáradtabbnak tűnik, bár még így is több hosszt ráver a kínai rokonra. Nem beszélve a mellé adott gyömbéres rizsről, ami önálló fogásként sem vallana szégyent.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?