Bangkok

  • ételhordó
  • 2014. május 16.

Ételhordó

A Váci utca Fővám tér felőli első mellékutcája nagyon rövid, mégsem mondanánk jelentéktelennek a Só utcát, főleg a neve miatt; van benne valami középkorias, valami, ami Budapestnél sokkal időtlenebb.  De ne tévedjünk el, az antik elnevezés nem rejt reneszánsz sikátort, műemlékes látványosságot, a többség valószínűleg úgy fut át rajta a Váci utcai zsibvásár felé, hogy nem is tudja, éppen hol van. Néha mi sem. A Só utca legjelentősebb, legalábbis legfényesebb létesítménye egyértelműen a thai masszázsszalon, illetve a mellette lévő étterem, amit elsőre, de másodikra, harmadikra is gyorsbüfének gondoltunk. Nemcsak a karácsonyi hangulatú portál, a utcán is érezhető illatok miatt. Az sem túl csábító, hogy egy pincébe kell lemenni. Ám amikor végre rászántuk magunkat, hogy megnézzük, akkora telt ház fogadott, hogy az csak na. Legközelebb foglaltunk asztalt.

false

Ami a berendezést illeti, a szokásos távol-keleti szuvenír uralja, nagy akvárium egy nagy sárga hallal. Ételszagot egyáltalán nem érezni, a kiszolgálás még az udvariasnál is udvariasabb. Bíbelődhetnénk a vaskos étlappal, de már az első oldalon megtaláljuk a nekünk valót: kétszemélyes tengeri tál, négy fogás, 8000-ért.

A sült tintahal csiliszósszal csattanós válasz a panírozott gumiszerű izére, amit általában karika néven mellékelnek köretként. Ennek húsa van és formája, bundázata sem tocsog az olajtól. A csípős-savanyú ráklevesre sem lehet panasz, bár a távol-keleti fűszerekkel megbolondított dolgok mindig gyanúsak. Mindenesetre frissnek érezzük, nem csíp fájdalmasan, és annyira nem is savanyú, a rákok meg valódi kincsek a mélyén.

A fokhagymás rák zöldségekkel valószínűleg ugyanabból az istállóból érkezett, kissé egyhangúvá teszi a lakomát, a tojásos sült rizs korrekt, úgy látszik, nincs több meglepetés. De van, a ropogós lazac édes-csípős szószban olyan élmény, amit sokáig nem felejtünk el. Tudják, miért? Azért, mert egy cseppet sem emlékeztet a szokásos halas dolgokra.

Ráadásnak kókuszos ragacsos rizst kérünk mangóval (1250 Ft), a gyümölcs csodás, a rizs kevésbé.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.