Grassalkovich – Hatvan

  • kertész lesek
  • 2016. augusztus 19.

Ételhordó

Lazacsaláta kastély-körítéssel

Ilyenkor muszáj leírni: Hatvant nem azért hívják Hatvannak, mert hatvan kilométerre van Budapesttől. Már akkor ez volt a neve, amikor a kilométer fogalma nem létezett – valamikor a 12. században. Vasárnap, ragyogó napsütésben érkezünk a városba, de úgy látszik, az itt élők ezt pokolként élik meg. Az utcák kihaltak, mintha kijárási tilalom lenne, csak reméljük, hogy a népek az esti rendezvényre készülnek, amit onnan veszünk, hogy az egyik udvarban színpad áll és egy népi együttes hangol. Egy köpésre innen a város legismertebb középülete, a Grassalkovich-kastély, amelyet a névadó (Antal) két körben építtetett: 1754-ben a középrésze, 1763-ban a szárnyai készültek el. Története a 2. világháború után vett tragikus fordulatokat: jöttek a ruszkik, majd a helyi lakosság… 2014-ben Semjén Zsolt az immár felújított épületben megnyitotta a Magyar Vadászati Múzeumot.

false

Neve alapján az éttermet is a kastélyba képzelnénk, ám ennek csak egy melléképületben jutott hely, ami nem baj, mivel teraszáról a kertre látni. Az étlap a „jól ismert hazai ízek” mellett a „nemzetközi konyha válogatott finomságaival” kecsegtet, sőt azt írják: „ezenkívül kínálunk önnek különleges vad- és halételeket is”, ami így, elsőre elég nagy vállalásnak tűnik.

Azonban mindjárt az elején – lazacsaláta mentás borsópürével (2250 Ft) – egyértelmű, hogy komolyan veszik: lazacból az ilyenkor szokásos mutató helyett jókora füstölt szelet fekszik a friss salátán, de nemcsak a mennyiség oké, a hozzávaló püré is első osztályú. Nem lenne bajunk a kakukkfüves, laskagombás szarvasgulyással (650 Ft/csésze) sem, ha csak a levet adnák, mivel kellőképp sűrű és kellemesen csípős, de a gomba is rendben. Csakhogy a hús zsírtartalma erős túlzásnak tűnik, pláne, hogy szarvassal van dolgunk. A kemencés sajt citrusos salátával (1950 Ft) korrekt, ami egy ilyen ételnél a kiváló szinonimája, a gombás vadas raguval töltött palacsinta (1390 Ft) pedig olyan, mint egy megbolondított vadas, zsemlegombóc helyett palacsinta, főtt marha helyett krémes töltelék, a végeredmény mégis nagyon hasonló. Rendes halnak roston sült fogasfilét kérünk karamellizált bébirépával (2950 Ft), és ahogy várható: a köret üti a lényeget, vagyis átlagos hal átlagon felüli kísérővel.

A desszertként tálalt, de önálló fogásként is működő sült túrógombóc (850 Ft) mellől nyugodtan elhagyhatták volna az ún. epervelőt, ami kimondottan rosszat tesz a különben nagyszerű gombócnak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.