La Guna

  • kertész lesek
  • 2016. augusztus 4.

Ételhordó

Szusi Csepelen

Elég vészjósló, hogy a csepeli Bajcsy-Zsilinszky utat a Vágóhíd utca keresztezi, de pánikra semmi ok! Nyugis, családi házas rész, sem az ipari, sem a proli Csepel hangulata nem ér el idáig, a panelházak is csak pár utcával később takarják el az eget. A sarki La Guna valaha pizzéria volt, erre utal a tüdőszínű homlokzatán elhelyezett barna felirat, az illusztrált étlapból azonban arra következtetünk, hogy a közelmúltban merész profilváltás történt. Bizony, merész, hiszen errefelé – legalábbis eddig ezt gondoltuk – a pizzéria mellett kizárólag a magyaros kisvendéglőnek lehet hosszú távon létjogosultsága, ráadásul itt már-már klasszikusnak mondható kerthelyiség is van.

false

A La Gunában mégis a nehezebbik utat választották, különlegességeket kínálnak, sőt külön szusilapjuk is van. Onnan választjuk a csilis-avokádókrémes lazactatárt (2490 Ft), amit simán tekinthetünk „továbbgondolásnak”, a határok tágításának. A hal és az avokádókrém friss, a csilit nem vitték túlzásba, nem is mondhatunk mást, csak azt, hogy príma kezdés, legfeljebb a mellékelt pirítósok szegénykék. A babkrémleves füstölt csülökkel (950 Ft) bemondásra nem tűnik könnyed nyári ételnek, ám azzal, hogy a bab mellett a csülköt is ledarálták, majd gombócot készítettek belőle, egészen más lett, mint amit ebben a műfajban eddig ismertünk. Ízében hozza az elvártakat, ám semmivel sem nehezebb, mint mondjuk egy húsleves májgombóccal. Viszont a cukkinis palacsinta brokkolival töltve (1690 Ft) nem nagy szám. A palacsinta langyos, a brokkoli és cukkini románca nélkülöz minden izgalmat. Ugyanígy izgalommentes a pulykasteak cukkinis-spárgás pitével (2490 Ft), pedig a neve után valami különösebbet vártunk. Sajnos a hús is, a pite is száraz, semleges. Viszont a sous-vide csirketekercs (2290 Ft) teljesen rendben van, a hús omlós, a baconköpeny telitalálat, akárcsak a mellékelt pisztácia. Ugyanilyen érdekes a pankómorzsában sült vaníliafagylalt is (890 Ft), kár hogy elég egy mozdulat, hogy a tálon heverő gombóckompozíció látványként megsemmisüljön.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.