étel, hordó

Pusoma

  • ételhordó
  • 2013. március 29.

Ételhordó

"Úgy véljük, hogy hamarosan megfogjuk az isten marhalábszárát" - bizakodott az Ételhordó kiküldött munkatársa, amikor átlépte a Pusoma vendéglő küszöbét. Majd jött a sajtos bagett...

Közismert, hogy Csepel Budára néző oldala egykor szebb napokat látott iparvidék, de a másik (a "nyugati" partvidék) napsütötte táj, amit sohasem árnyékolt Weiss Manfréd szelleme. Soroksárról pazar Long Beachnek látni a "szigetországot", neve is van: Hollandi út, régebben a munkásosztály ment ezen az úton a paradicsomba, most már csak a 71-es és a 148-as busz, előbbi a csepeli Szent Imre térről, utóbbi Kispest, Pesterzsébet felől. Egymásba érnek a napközis és ifjúsági táborok, sporttelepek, a csúszdás-mászós strandfürdő, egy kellemes park (az emléktábla szerint a csepeli dolgozók építették 1977-ben, társadalmi munkában), majd a vízi csoda végállomása, a 19. századi hangulatú kompkikötő, ahol a révész még kábellel dolgozik.


 

Lehet, hogy a tavaszt hoztuk el, de az is lehet, hogy itt mindig kék az ég. Pezseg a part, mintha egy Fenyő Miki-dal kelt volna életre, de ha valami hiányzik, az a vendéglátás: a falatozók, a büfék, a sörcsapok. Szerencsére mégsem a pizzafutárt kell riasztani, ha megéhezünk. Bár a szemközti családi házas, nyaralós utcaképbe teljesen belesimul a Pusoma vendéglő, közelről már tisztán látni, hogy itt nem csak anyu készít vasárnapi ebédet a vendégségbe érkező kollégáknak.

"Üzletünk 27 éve üzemel, ez idő alatt folyamatos bővítésekkel, fejlesztésekkel sikerült elérni a jelenlegi képet" - áll a beharangozóban, s az étterem mottója olvastán (házias ízek, baráti árak), úgy véljük, hogy hamarosan megfogjuk az isten marhalábszárát. A választék bőséges, ínycsiklandó, de a pincér ébresztőt fúj, közli: csak olyan ételekkel szolgálhat, amik "be vannak már készítve". S nemcsak a tócsnira tálalt zöldséghalom vagy az ún. Gundel-bélszíntokány hiánycikk, de a hideg füstölt pisztráng is tejszínes tormával, friss zöldségekkel és pirítóssal. Azt sem lehet bekészíteni?

A közepesnél valamivel jobb fokhagymakrémlevest kapunk, de a hozzávaló sajtos bagett minősíthetetlen (550 Ft), a rizses-tartáros brokkoli sörtésztában (980 Ft) egyértelműen vigaszágon érkezik, talán ezért maradt ki belőle a fűszerezés - így nem lehet baj. Helyette a roston libamáj áfonyás körtével (2200 Ft) nyújt némi vigaszt, de az is inkább csak az ára miatt. A legjobb a túrós palacsinta (550 Ft), épp ilyet hiányoltunk a partról. Mi, vagyis inkább ki lesz itt nyáron?

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.