étel, hordó

Kéhli

  • ételhordó
  • 2015. december 5.

Ételhordó

Puskás Öcsi, Woody Allen, Toto Cutugno, Gyurcsány Ferenc. Döntő kérdés lehetne egy tv-kvízben, hogy mi a közös nevező, s bizonyára kevesen említenék a híres óbudai egység vendégkönyvét. Csakhogy hiába a még ennél is hosszabb illusztris névsor, a Kéhli legendája egyszemélyes: Krúdy Gyula törzshelyeként vonult be a vendéglátóipari történelemkönyvekbe, és ezen akkor sem lehetne változtatni, ha a nemzetközi zsűri mindjárt négy Michelin téli gumit ítélne a konyhafőnöknek.

De miért is változtatnának? A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, illetve az óbudai panelek szomszédságában lévő műemlék épületben zajló tevékenység épp attól vonzó, hogy megpróbálja elhitetni, hogy száz éve is minden ugyanúgy történt, ahogy most. „A Kéhli Vendéglő néhány hasonló korú házzal körbevéve ma egy kis szigetnyi múltat őriz az arc nélküli kockaházak között. Hála hajdan volt híres-nevezetes törzsvendégének, a nagy magyar írónak, Krúdy Gyula úrnak, túlélte a megsemmisülést, és megmaradt” – olvassuk az étlap bevezetőjében, s ennek alapján a választékot is borítékolni tudnánk. Szerencsére a kivitelezés sem utolsó.

A fűszeres fácánhúsleves (990 Ft) aranya talán egy kevésbé rutinos zálogházi becsüst is megtévesztene, a hús nagyszerű, nemkülönben a zöldségek. A kishalászlé csészében (890 Ft) is becsületes munka – legalábbis fővárosi viszonylatban. Lévai Esztike töltött káposztájához (2290 Ft) történet jár, ezt olvassuk: „Az Önök vendéglősének világra jöttekor – annak a napnak éjszakáján, édesanyja: Lévai Esztike jól belakmározott a disznótorból megmaradt és már sokadszor melegített töltött káposztából. Volt abban csülök is, meg füle-farka.” Nos, ez valóban így van, sőt kifogástalan a kiszerelés, azonban a hagyományos töltött káposztához képest ezt azért túlkapásnak tartjuk. Ellenben a sült libacomb párolt káposztával és hagymás tört burgonyával (3690 Ft) tényleg olyan, ahogy a nagykönyvben meg van írva: omlós, ropogós, és a körítésről is csak a legjobbat mondhatjuk. Ennél is nagyobb meglepetés, hogy a gesztenyepürére (890 Ft) sem tehetünk panaszt.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.