étel, hordó

Kéhli

  • ételhordó
  • 2015. december 5.

Ételhordó

Puskás Öcsi, Woody Allen, Toto Cutugno, Gyurcsány Ferenc. Döntő kérdés lehetne egy tv-kvízben, hogy mi a közös nevező, s bizonyára kevesen említenék a híres óbudai egység vendégkönyvét. Csakhogy hiába a még ennél is hosszabb illusztris névsor, a Kéhli legendája egyszemélyes: Krúdy Gyula törzshelyeként vonult be a vendéglátóipari történelemkönyvekbe, és ezen akkor sem lehetne változtatni, ha a nemzetközi zsűri mindjárt négy Michelin téli gumit ítélne a konyhafőnöknek.

De miért is változtatnának? A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, illetve az óbudai panelek szomszédságában lévő műemlék épületben zajló tevékenység épp attól vonzó, hogy megpróbálja elhitetni, hogy száz éve is minden ugyanúgy történt, ahogy most. „A Kéhli Vendéglő néhány hasonló korú házzal körbevéve ma egy kis szigetnyi múltat őriz az arc nélküli kockaházak között. Hála hajdan volt híres-nevezetes törzsvendégének, a nagy magyar írónak, Krúdy Gyula úrnak, túlélte a megsemmisülést, és megmaradt” – olvassuk az étlap bevezetőjében, s ennek alapján a választékot is borítékolni tudnánk. Szerencsére a kivitelezés sem utolsó.

A fűszeres fácánhúsleves (990 Ft) aranya talán egy kevésbé rutinos zálogházi becsüst is megtévesztene, a hús nagyszerű, nemkülönben a zöldségek. A kishalászlé csészében (890 Ft) is becsületes munka – legalábbis fővárosi viszonylatban. Lévai Esztike töltött káposztájához (2290 Ft) történet jár, ezt olvassuk: „Az Önök vendéglősének világra jöttekor – annak a napnak éjszakáján, édesanyja: Lévai Esztike jól belakmározott a disznótorból megmaradt és már sokadszor melegített töltött káposztából. Volt abban csülök is, meg füle-farka.” Nos, ez valóban így van, sőt kifogástalan a kiszerelés, azonban a hagyományos töltött káposztához képest ezt azért túlkapásnak tartjuk. Ellenben a sült libacomb párolt káposztával és hagymás tört burgonyával (3690 Ft) tényleg olyan, ahogy a nagykönyvben meg van írva: omlós, ropogós, és a körítésről is csak a legjobbat mondhatjuk. Ennél is nagyobb meglepetés, hogy a gesztenyepürére (890 Ft) sem tehetünk panaszt.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.