Könyv bár

  • ételhordó
  • 2015. április 23.

Ételhordó

Milyen lehet A szürke ötven árnyalata menüben?

„A könyvek és a gasztronómia iránti olthatatlan vonzalmunk hívta létre ezt az éttermet, ahol mindkét szenvedélyünknek hódolhatunk. Érezted valaha egy jó írás olvasása közben a megírt ételek zamatát a szádban?” Ezzel a felütéssel csábít a Könyv bár a Klauzál tér szomszédságában, a Dob utcában. Az már a mi bajunk, hogy barátságtalan időjárás miatt legfeljebb Dosztojevszkij teázó ördögei ugranak be, csupa vacak íz.

false

Szerencsére odabent már szó sincs erről. Modern, nem különösebben emlékezetes bútorok, valamint könyvek, könyvek és könyvek, de ne gondoljunk se hangulatos antikváriumra, se a szokásos áruházra. Mintha az IKEA rendezte volna be valamelyik szocialista nagyüzem szakszervezeti könyvtárát – ami a gyűjteményt illeti, Moldovától a Szovjetunió alkotmányáig, az 1975-ös Ki mit gyárt?-tól az Új magyar lexikon pótkötetéig elég jellegzetes a felhozatal.

Az ételek viszont egyáltalán nem a 1970–1980-as évek üzemi konyháit juttatják az eszünkbe, noha így lenne kerek. Helyette most éppen Gulliver utazásait kínálják menüben, de volt már A szürke ötven árnyalata, Vuk és Amerikai psycho meg Sörgyári capriccio is. Szindbád szerencsére nem volt.

Persze nem kell ezeket túlságosan szigorúan venni! Csupán kedves gesztus, semmi több. A mostani Gulliver menüben például „soktányéros” édesburgonya-levest (1190 Ft) és „fürjlakomát” (2990 Ft) kínálnak az „óriások földjéről”, ez a valóságban úgy néz ki, hogy a levest kancsóban hozzák egy kistányérral (à la Lilliput), a fürj pedig egy bazi nagy pulykacomb, nem is két-, háromemberes adag. De a lényeg, hogy a mustárban megsütött hús kitűnő, a rakott krumplira emlékeztető köret és a leves is.

De à la carte sincs ok az aggodalomra: a tortillás kukoricaleves (790 Ft) jó felvezető a cvekedlis, körtés kacsamellhez (2290 Ft), ami aztán mindent visz. És persze jó a desszert, az ún. csupacsokis szelet is (990 Ft), de a végén azért van egy kis hiányérzetünk. No, nem az ételektől, azokkal nincs semmi baj. Inkább attól, hogy ha már úgy alakult, hogy a külsőségekben nem a szakácskönyvekre helyezik a hangsúlyt, akkor talán meg kéne oldani azt is, hogy az irodalom ne csak dekorációként, a már említett kedves gesztusként legyen jelen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.