Vasmacska

  • ételhordó
  • 2015. április 30.

Ételhordó

Időugrás a Déliből.

„Sok helyen jártunk már, de a legmerészebb rémálmunkban sem hittük volna, hogy a Déliből negyedóra alatt a 20. század közepére lehet visszaugrani. Amikor leszállunk a vonatról, ezek jutnak az eszünkbe: szükségállapot, kijárási tilalom, légiriadó.” Pár évvel ezelőtt írtuk e sorokat (A híd túl messze van, Magyar Narancs, 2012. február 16.) a hárosi vasútállomásról, ami ráadásul nem a Csepel-szigeti Hároson, hanem Budafokon van. Valaha, a vonathoz igazodva, komp közlekedett a túlpartra, de arra csak az idősek emlékezhetnek. Azért van itt mementó, nem is akármilyen! Az egykori kikötőnél, Kompház néven – idényjelleggel – működik egy olyan halas hely, amit sokan szentélyként, de minimum legendaként emlegetnek. De az a bizonyos idény egyelőre várat magára. Mégsem kell elkeseredni, a Kompház közvetlen szomszédságában egy teljesen oda nem illő, ám hasonló profilú létesítmény működik, a neve: Vasmacska terasz.

false

Ha körös-körül a múlt árnyéka kísért, akkor ez a pár száz négyzetméter a jövő. A terasz az ún. Tomos dokk része, amiről gazdái ezt írták: „Az álmunk egy olyan kikötő megépítése volt, ahol nemcsak kisebb jachtok vagy nagy nemzetközi hajók tudnak ­kikötni, hanem egyben közösségi térként is szolgál: a Duna-partra látogató budafoki család éppen úgy jól tudja itt érezni magát, mint az erre vetődő biciklista vagy a megbeszélésnek nyugodt helyszínt kereső üzletember.”

Tény, hogy a kaput átlépve valóban egy teljesen más világ tárul elénk. Alig hiszünk a szemünknek, hiszen az előbb még tényleg egy olyan zónában jártunk, ahol sztalker nélkül nem ajánlatos mászkálni.

Itt is halban utaznak, ami elnézve az előttünk hömpölygő zavaros Dunát, még nem jelent semmit. Az viszont mindent elmond, hogy az előételként rendelt halcsipsz, hivatalosan aquadella apróhal (1090 Ft) olyan, hogy egy tengerparti lagziban sem készíthették volna jobban. Alig olajos, kellemesen ízesített, ropogós, mégsem száraz, szóval ahogy a nagykönyvben meg van írva… Ha felidézzük a kevés hazai kalandot, amikor hasonlót próbáltak eladni (ránk sózni), akkora fölénnyel nyernek a Vasmacska falatkái, hogy arra nincsenek szavak. A harcsahalászlé-csésze (990 Ft) ehhez képest visszalépés, de még mindig több hajóhosszal veri az átlagot. Ami viszont a pisztrángot (65 Ft/dkg – 1885 Ft) illeti, megint nincs helye kukacoskodásnak. Akár a kishalaknál, itt sincs semmiféle felesleges lépés, olaj, só stb., sőt, még a mellé adott krumplipüré sem veszi el a kedvünket. Ha azt mondjuk, ennél jobb pisztrángot még nem ettünk az idén, még nem mondtunk semmit. Ha azt mondjuk, ilyen jó pisztrángot Magyarországon még nem ettünk, akkor meg nagyképűnek gondolnak. Úgyhogy nem szólunk egy szót sem. (Pedig a végén ettünk egy kitűnő vargabélest is 580-ért.)

Legyen elég, hogy Dél-Buda igazán csattanós választ adott arra a kuplerájra, amivé pár év alatt a Római-part változott. Reméljük, hogy minél később válik hasonló népszórakoztató központtá ez a partszakasz, mert annyi szent, hogy ez a viszonylagos nyugalom – sajnos – nem fog örökké tartani.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.