étel, hordó

Olimpia

  • ételhordó
  • 2013. április 4.

Ételhordó

A Dózsa György út és a Garay tér között az Alpár utca húzza a csíkot, az idősebbek kötödés (trikotázsos) és kötözködős környékre emlékezhetnek. Ma sem egy Kärtnerstrasse, inkább Nürburgring: az ezer éve lezárt Thököly út folytatásaként üzemel. A közelben épült pazar vásárcsarnok sem nyújt garanciát, hogy sötétedés után büntetlenül bóklászhatnánk errefelé. Mindent összeadva, aki itt szenespincét bérel, nincsenek illúziói. Szerelőműhelyt, éjjel-nappali közértet, de leginkább körzeti megbízotti irodát ajánlanánk, vendéglátás esetén talán borozót, a lambériás, méregkeverő fajtából.

Nem tudni, hogy a sors szeszélye vagy pénztelenség vetette ide a bátrakat, akik minőségi éttermet álmodtak az óvóhelyre. "Jártam erre tíz évvel ezelőtt is, akkor sokkal rosszabb volt. De nézhetjük úgy is, hogy negyven méterre vagyunk a Dózsa György úttól, ötszáz méterre a Hősök terétől. Nem ez a lényeg, hanem a szeretet, amit a vendégeinknek adunk, és tőlük kapunk" - nyilatkozott a tulajdonos a nyitást követően. Nos, tényleg úgy látszik, hogy a szeretet mindent legyőz: az Olimpia étterem immár Gault Millau-sipkás csúcsokat ostromol. Le a kalappal.


Étlap nincs, mindennap más és más sorozatból lehet válogatni. Két elő-, három főétel, két desszert - se több, se kevesebb, viszont ettől hitelesebb a "frissgarancia". 2250 forintba kerül ingyen szódával (desszert nélkül 1950), a fogásokat délelőtt 10 óra körül közlik az étterem honlapján - törzsvendégeknek kötelező olvasmány (úgy tűnik, akad belőlük jó néhány). Azonban mi úgy estünk be az ajtón, mintha valóban kocsma volna, szerencsénk, hogy a parányi helyen épp akkor szabadult fel egy asztal.

A nyitók közül a friss sajt és saláta valóban friss és élvezetes, de az igazi meglepetést a kolbászos káposztaleves tartogatja. Pont megfelelő "halmazállapotú", tejföl helyett tejhabbal tompították az erősebb ízeket, de a legjobb, hogy a kolbászt nem karikára, hanem kis kockákra vágták, akár a szalonnát.

Az ún. Bárány, máj, zöldek már főételként érkezik. A köretben a padlizsán, a paprika és a gomba dominál, a bárány a szánkban olvad, akár a máj. Az étel egyszerre idézi a hazai és a török vendéglátás legjobb pillanatait, amire az okosok azt mondanák, hogy hát ez volna a Balkán! Csakhogy az nem igaz, mivel kimaradt belőle a düh és a méreg. Ehhez képest a tőkehal narancsos csicsókával inkább imbisztálnak tűnik, de a séf itt sem hibázott.

A rebarbarás palacsinta valójában sárgabarack-lekváros palacsinta. A rebarbara fagylaltként (habként?) került mellé, és szürke volt, mint a holt-tengeri iszappakolás, láttunk már szebb dolgot is tányéron. Ám ez a cseppet sem vonzó látványelem nemcsak elvarázsolta, de alapjaiban változtatta meg a leggyakoribb hazai desszert természetét.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.