Regiment

  • ételhordó
  • 2016. október 7.

Ételhordó

Hol van már a 390 forintos burgonyaleves? Hát, itt.

Jövőre lesz hetven éve, hogy a Magyar Néphadsereg elfoglalta a millenniumi ünnepségekre épült egykori úri kaszinót, a Stefánia-palotát. A neobarokk kastély 1978-ban szomszédságot is kapott, felhúztak mellé egy akkoriban nagyon korszerű, csupaüveg, mégis rettentően csúf művelődési házat, ami – a palotával együtt – ma is a katonáké, úgy hívják: Honvéd Kulturális Központ. Csak azért emelnénk ki szeptemberi programjaik közül Bontovics Kati és a Nautilus koncertjét, Oszvald Marika estjét, valamint a Slágervonat című esztrádműsort, mert a nosztalgiázás nemcsak a rendezvényeikre, de az épületben található Regiment étteremre is jellemző. A hatalmas terem a régi szakszervezeti üdülőket idézi. Úgy tűnik, utoljára az 1980-as évek végén foglalkoztak a berendezéssel. A fehér abroszok és székhuzatok messziről elegánsnak tűnnek, de arra már nem fordítottak gondot, hogy az új vendég érkezésekor kicseréljék az asztalterítőt.

false

Úgy tíz perc várakozás után közlik, hogy rossz helyen ülünk, „itt csak menzázás van”, ha étlapról szeretnénk választani, fáradjunk át a terem másik végébe.

Első kellemes meglepetésünk az árakkal kapcsolatos, mintha e tekintetben is megállt volna az idő: hol kapni ma már 390-ért tárkonyos burgonyalevest sült baconnel? Hát itt sem. Sült bacon helyett valami sajtot tettek bele, ráadásul magunktól rá nem jöttünk volna, hogy ez egy krumplileves. Szerencsére a rántott sertésmájjal (1050 Ft) nincs gond. Kellő távolságtartással ínyencségnek is mondhatnánk, hiszen manapság csak nagy ritkán fordul elő étteremben. De harminc évvel ezelőtt vendéglői alapételnek számított, ahol nem volt rántott máj, ott nem volt semmi. Nos, a Regimentben bravúros módon sikerült felidézni a régi ízeket, csakhogy mindez frappáns magyarázat egyúttal arra is, hogy miért tűnt el a rántott máj. A kreativitás csúcsa minden bizonnyal az egészben sült pisztráng (1950 Ft), de nem a hal, a mellé adott mézes-diós-tejszínes krumpli. Annyira sűrű, hogy önálló fogásként biztosan jobb lenne, mint így, az átlagos pisztráng elrontójaként. A narancsos-csokis mousse szelet (450 Ft) nagyon eredetien hangzik, de megint az emlékek törnek elő: egykori presszók mirelitpultjaiban árválkodtak hasonlóan műízű sütemények.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.