Vácz remete pince - Vác

  • kertész lesek
  • 2014. augusztus 8.

Ételhordó

Elegáns közegben pofonegyszerű konyha, ahol a lazac is jól érzi magát.

Egyesek szerint a Vác elnevezés a német waitzen szóból ered. Ez nagyjából azt jelenti, hogy vár a vízparton, ami elég szokványos eljárásnak tűnik a korabeli névadási protokollban, ezért a váciak többsége inkább a B változatot fogadja el, mely szerint a város bizonyos Vácz remetéről kapta nevét. Állítólag az 1000-es évek derekán működő szentéletű az egyik környéki barlangban élte látomásokban gazdag hétköznapjait, és olykor jóslatokkal kényeztette Szent László királyunkat, aki egy püspökség alapításával hálálta meg a bizalmas információkat. Ezek után nem csoda, hogy Vácon a remete figurája (többnyire egy szarvas társaságában) igen felkapott szimbólum, és természetesen a vendéglátóipar is felfedezte magának. A század eleje óta működik a város egyik legjobb helyén, az uszoda mellett, a Dunára néző Vácz remete pince, ami nyáron fedett terasszal is várja a vendégeket.

false

Zuhog az eső, mégis elkápráztat a kilátás. De nemcsak az. Legfeljebb menő szállodák teraszán láthatunk olyan terítéket - kiváló minőségű, súlyos eszcájg, vászonszalvéta stb. -, mint itt. Ehhez képest a szintúgy igényes étlap áraiban a régmúltat idézi, mindjárt rendelünk is egy füstölt tengeri tálat (2590 Ft), ami lazaccal, vörös ton-, kard- és vajhallal, kagylóval és kaviárral kecsegtet. Tudjuk persze, az maga lenne a csoda, ha ennyiért a Duna-parton ötcsillagos árut kapnánk, mert valószínűleg tízszer ennyiért sem kapnánk, de nem panaszkodunk: végeredményben korrekt bolti áru érkezik friss zöldekkel, nemes csírával, kiváló vajjal, a magyar előételszokásoknak megfelelően már-már ipari mennyiségben.

A sárgaborsóleves (590 Ft) viszont egy cseppet sem idézi a fagyasztópult importtermékeit. Tipikus házi koszt, a legjobb alapanyagból. Ugyanezt mondhatjuk a rablóhúsról (2250 Ft) is. Mintha valamelyik közeli (és nagyon finnyás) nyaraló grillpartijáról hozták volna két hurkapálcán a remek húsokat (és vöröshagymát), s a mellékelt krumplipüré és paradicsomsaláta is jó.

Úgy tűnik, hogy a Vácz remete elegáns közegben visz pofonegyszerű konyhát, de a lazaccal töltött fogasrolád (3400 Ft) arról győz meg, hogy a kreativitás és az aprólékosság sem áll távol a szakácstól. Nemrégiben, a pesti Liget teraszon azon szörnyülködtünk, miért kell egy nagyszerű szűzpecsenyét nyers Karaván sajttal "feldobni"? Hacsak nem a változatosság kedvéért. Szerencsére most nem így áll a dolog. Az eleve nagyszerű fogasnak jót tesz a kapros töltelék meg a füstölt lazac, az eljárást körülbelül akkora sikernek tekinthetjük, mint egy jól eltalált fűszerezést. Jó az is, hogy királyrák van még hozzá.

Tényleg csak ajánlani tudjuk a Vácz remete pince teraszát, de azért lenne egy kérdésünk: a legvégén mi a fenének kellett felmelegíteni azt a három - meggyes, mákos, meggyes-mákos -, klasszul megsütött rétest (750 Ft)?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.