Vintage garden

  • kertész lesek
  • 2014. július 25.

Ételhordó

Az Ételhordó munkatársa a romkocsmáknál szelídebb vizeken evez.
false

Már nem okoz meglepetést, hogy a Király, a Dob vagy a Kazinczy utca minden este olyan, mint valami hatalmas rockfesztivál két színpad közötti átjárója. Hömpölyög a sörösüveggel hadonászó tömeg, többen hordanak napszemüveget, mint a Palatinuson, és mindenki ordít. Az úti cél természetesen valamelyik kocsma, aztán a következő meg az azutáni, és általában ájulásig tart a dáridó. Ám egyre több vendéglátós ismeri fel, hogy ez csak a felszín. Mert igaz ugyan, hogy jobban megjegyzünk nyolc fürdőgatyás, óbégató brit turistát, mint nyolc mindenre mosolygó skandináv nyugdíjast vagy egyéb jámbor példányokat bármilyen korosztályból, ám ez nem azt jelenti, hogy belőlük ne lenne bőven. Talán többen is vannak, mint a csápolók, csakhogy este 10 után felszippantja őket valamelyik szálloda, mert nincs kedvük azzal tölteni a "vendégéjszakát", hogy műanyag pohárból kortyolgassák a nagyfröccsöt a murván.

Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy a Dob utcában nemrég nyílt Vintage afféle öregek napközi otthonának készült, az viszont kétségtelen, hogy a romkocsmáknál szelídebb vizeken evez. A belső leginkább a cukrászdákéra emlékeztet: világos színek, mindenki kedvére való, ún. ízléses dekoráció, vagyis nyoma sincs a környékbeli retrónak, lepusztult vagy annak ható romantikának. Ám fabatkát sem érne ez a barátságos, nem különösebben vakmerő berendezés, ha nem lenne kerthelyiség, "garden", ami minden bizonnyal a Vintage sikerének egyik kulcsa.

Elsőre be sem jutunk, másodjára már foglalással érkezünk.

A választék szerény, a kiszolgálás lelkes, bár kissé zavaró, hogy úgy viselkednek velünk, mintha valami "gasztroszentélybe" nyertünk volna bebocsátást. Nem rossz a francia bagett háromféle mártogatóssal és friss zöldségekkel (1120 Ft), de ilyet bármelyik, legalább háromcsillagos szendvicsezőben is lehet kapni: finom pékáru, a szokásos paradicsom, uborka, rukkola szentháromság, csípős, kevésbé csípős és szelíd krémek. Viszont a fish and chips (1990 Ft) valóban párját ritkítja! Panír helyett bunda, vajpuha hal, érdekesen fűszerezett majonéz. De a legnagyobb szenzáció a sült krumpli, a "chips". Tényleg olyan íze van, mint a chipsnek, de ez nem üli meg a gyomrot, és mintha kihagyták volna belőle az olajat. Ennek ellenére komolyan megható, hogy a borjú bécsinél (3290 Ft) fel sem merül efféle köret, krumplisalátával hozzák, ami ugyanúgy első osztályú, mint sült rokona. A hús se rossz, de a krumpli nyomába sem ér.

Cukrászdát mondtunk az elején, és nem is lőttünk mellé. Hiába csodakrumpli, aranyhal, az ebéd fénypontja messze a sós-karamellás panna cotta meggyraguval (980 Ft). Jópofa, hogy csatos, befőttesüvegbe tették, de az ilyen gesztusnak csak akkor van értelme, ha kifogástalan a tartalom. Nos, ez ilyen. És még a meggyragu is meggyragu, nem valami cukros lekvár.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.