Ság, meccs, templom, mi, ho szpeirón

  • Kukorelly Endre
  • 2012. július 31.

Ezer és 3

2012. július 26-án este Ipolyság-Sahyban, egy szállodai szobában a Videoton–Slovan Bratislava meccs 2. félidejét nézem. 0:0. Pozsonyban 1:1 volt, mi jutottunk tovább. Magyarok. Összesen kb. hat magyar játékos van a pályán, egy részük a Slovanban. Még a kispadon is Mészáros, Kovac, Sabo, Sebo, Grendel, mit tudom én, hogy magyarok-e. Szarka biztos az. Grendel az Grendel. Grendel Lajossal söröztem a szemközti kocsmában, otthagyom a meccs miatt.


Baromira nem tetszik, hogy ennyi harmadvonalbeli idegenlégióst foglalkoztatnak, ez a trend, majd abbamarad, közepesen mi is tudunk. Ria-ria-Hungária, gajdolják a nézőtéren, ez se tetszik, szebb rigmust is kitalálhatnánk, és mitől Hungária a Paulo Sousa? A pálya szélén néhány szomorú ember álldigál, DUNASZERDAHELY feliratú transzparenst tartanak, a két csapat színes bőrű futballistái mezt cserélnek, ez így, együtt, egyszerre. Szlovákiában/Felvidéken vagyok, próbálom mindennek a báját/abszurditását érezni/élvezni, nem nagyon megy. Irodalmi tábor, a Szlovákiai Magyar Írók Szövetsége szervezése, csomó fiatal, csomó kolléga is, N. Tóth Anikó, Németh Zoltán és Hizsnyai Zoltán, Csehy Zoltán és Polgár Anikó, Garacziék, Mizser Attila, Elek Tiborék. Másnap, reggeli után egy nőt meg egy férfit találok a szobámban, a férfi a csapot szereli, a nő csípőre tett kézzel dirigálja szlovákul. Aztán felém fordulva hosszasan elnézést kér magyarul, és kimegy. A szerelő kisvártatva befejezi, felém fordulva hosszasan elnézést kér magyarul, és kimegy. Ezek akkor magyarok, vagy mi? Mi vagy nem mi? Ha nem magyarok játszanak egymással, unom, ha magyarok játszanak egymással, unom, ha magyarok játszanak nem magyarokkal, izgulok, ez szép és mély dolog. Megvan neked? Ha megvan neked, tudod, miről beszélek, ha nincs, ne próbáld megérteni, én se próbálom. Hogy például most mit csinálok, hogy fájna-e, ha a Slovan légiósai bepréselnének egyet a Fehérvár légiósainak? Fájna. Semmi értelme, ne keress neki. Orbánt mutatják két pillanatig, tapsol, annak van értelme. Számára van értelme. A nemzetközi kupák első körében 4 magyar csapatból kettő simán kizúgott, össz. 1 győzelem, 3 döntetlen. És négy vereség, albán, dagesztáni és szlovák csapatok ellen. A rendezvény a zsinagógában van, délután átsétálok az 1734-ben épült, szép kis barokk katolikus templomhoz. A kapuzatba beillesztették a 13. századi épület oszlopmaradványait. Mise van, fiatal, mosolygós pap prédikál erős palóc tájszólásban, a magvető példázatát mondja. Tudod, Máté 13, 1-23, Márk 4, 1-9, Lukács 8, 5-8: hogy némely magvak az út szélére, némelyek kövek közé, mások tövisek közé, megint mások termékeny talajra hullnak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.