50-50 milliós támogatást kap a Pesti Srácok és Szakács Árpád

  • narancs.hu
  • 2020. május 21.

Fekete Lyuk

A pénz ugyan az adófizetők zsebéből jön, nem tekinthető állami támogatásnak – legalábbis a pályázat leírása szerint.

Május 20-án megjelent a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) honlapján két meghívásos pályázat. Az Összművészeti Kollégium pénzosztása a trianoni évfordulóhoz és a Nemzeti Összetartozás Évéhez kapcsolódik. Ezeken 50-50 millió forint vissza nem térítendő támogatásért lehetett pályázni – vette észre az Index.

Eszerint 50 millió forintot kaphat a kormánypropagandát hűségesen abszolváló „oknyomozó” lap, a Pesti Srácok kiadója, a Gerilla Press;

és szintén 50 millió forintot kap a kultúrharc emblematikus szereplőjének (és a Mediaworks központi szerkesztőségének alkotói szabadságra távozó főszerkesztőjének), Szakács Árpádnak a cége, amelynek történelmi portálja egy ideje nem is látszik működni.

Szakács azzal lett igazán híres, hogy a Magyar Időkben cikksorozatot indított, amelyben elpanaszolta, hogy a jelenlegi kulturális intézmények vezetői nem elég jobboldaliak, vagy legalábbis a szerinte indokoltnak tekinthetőnél több megbízást adnak a liberális alkotóknak.

Nem tekinthető közpénznek

A pályázati kiírásokban szerepelt az is, hogy a nagyobb mennyiségű közpénz átutalása nem minősül állami támogatásnak (a jogszabályok szerint).

Hiánypótló művek

A Pesti Srácok kiadójának feladata „elsősorban olyan kultúrtörténeti, identitástörténeti, történelmi tematikájú, összművészeti produktumok, alkotások, hiánypótló művek létrehozása, illetve megvalósítása, valamint a teljes közvélemény felé történő közvetítése, amelyek a XX. század valósághű és alapos bemutatásával, hozzásegít a közelmúlt eseményeinek mélyreható feldolgozásához, egyúttal a jelen eseményeinek jobb megértéséhez.”

Szakács Történelemportál.hu-t kiadó Kárpátia Stúdió Korlátolt Felelősségű Társasága számára kiírt pályázat ezzel szemben azt kívánja, hogy „olyan kultúrtörténeti, identitástörténeti, történelmi, irodalmi, irodalomtörténeti kiadványok” jelenjenek meg rajta, „amelyek a II. világháborút követő kommunista diktatúra cenzúrája miatt hosszú évtizedek óta nem elérhetőek, ezért nem tudják betölteni a történelmi korszakok alaposabb, több szempontú bemutatásának feladatát.”

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.