Kósa odamondott egy "jó hírt" a vendéglősöknek

  • narancs.hu
  • 2021. január 29.

Fekete Lyuk

"A magyar emberek márciusban is nagyon éhesek lesznek, és szeretnének sört inni" - fejtette ki a nagy megnyugtatást.

Kósa Lajos a debreceni DTV-nek adott interjút, amelyet a Debreciner szemlézett.

A "szürrealitásba hajló" interjú témáját eredendően a Debrecenbe tervezett vakciagyár adta, de Kósa ki-kitért más témákra is.

A legérdekesebb megjegyzései közé tartozott például:

  • Kósa szerint a gyerekkori védőoltásokat„eleddig ezeket importáltuk, döntően az oroszoktól. Tehát a magyar népesség döntő többsége orosz vakcinával van beoltva.”  A Debreciner hozzáteszi, ez nem igaz,  az 1990-es évekig létezett vakcinagyártás (influenza ellen ma is gyártanak) Magyarországon, nem kizárólag importáltuk azokat. 
  • A vakcinagyár helyszínének lehetőségeiről elmondta: „Két helyszín jött szóba komolyan, a két főváros: Budapest, Debrecen. Most megvertük a másik fővárost, mert Debrecenben lesz.”  Másik?
  • Kósa szerint Debrecen azért jobb hely a vakcinagyárnak, mert Budapesten nincs meg az egységes egyetemi háttér. "Nincs egységes egyetemi háttér: Budapesten egy szakegyetem van, a Semmelweis, és nem egy univerzitás, mint Debrecenben.”
  • Kósa és a technológiai fejlődés: „Fel van találva a világ legesleghatékonyabb, alternatív üzemanyaggal menő erőforrása? Igen, úgy hívják, hogy üzemanyagcella vagy hidrogéncella. Az összes űrtechnológiában ezt használják, ahol ez értelmes. Csak nem tudjuk gyártani. Mármint tudjuk gyártani, csak aranyáron. Ezzel nem lehet kiállni a közlekedésbe, mert ez reménytelen.” (Megjegyzés: Japánban idén kezdik az első hidrogéncellás autó tömeggyártását.)
  • A DNS-t Kósa szerint "mikor is... most nem jut ez eszembe, de a '70-es évek környékén már felfedezték". Ezt 1869-ben tette meg a svájci Friedrich Miescher.

Az interjú végén a kérdező Vida Gyula megkérdezte Kósát, hogy milyen biztatót tudna mondani a magyar vendéglátósok számára, akik rendkívül nehéz helyzetben vannak.

„Mondjak jó hírt a vendéglősöknek? A magyar emberek márciusban is nagyon éhesek lesznek, és szeretnének sört inni, meg elmenni a barátaikkal jó konyhájú vendéglőkbe, és ott jól érezni magukat”

fejtette ki a mérhetetlen megnyugtatást Kósa.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.