Orbán Viktor a Balatonnál fotózkodott. De vajon hol?

  • Németh Dániel
  • narancs.hu
  • 2020. július 26.

Fekete Lyuk

„Több Balaton, kevesebb Brüsszel / More Balaton, less Brussels” – ezzel a szöveggel osztott meg magáról egy képet Orbán Viktor a Facebook-oldalán. Inspiráló a szerelés is (szalmakalap, napszemüveg), de még inkább a helyszín.

Miután a nemzet vezetője megvívott egy (természetesen győztes) csatát a brüsszeli libernyákokkal – erről péntek kora reggel be is számolt az ő népének –, pihenni tért. (Pihenésre ugyanis még az olyan katona- és edzőtáborviselt embereknek is szükségük van, mint amilyen, Magyarország nagy szerencséjére, ő maga is.) A népnek azonban nem kellett sokáig szenvedni a hiányától, szombat délutánra előkerült és egy fotóval köszöntötte Magyarországot.

false

De hol készült a fotó?

A Balaton partján, ez kiderül a miniszterelnöki képaláírásból is. A pontosabb helymeghatározást azonban egy tavaly nyári Átlátszó-cikk segíti igazán, amelyben a lap felvételeket közölt a miniszterelnök veje, Tiborcz István felsőörsi, csaknem egyhektáros, úszómedencés birtokáról. "Tiborcz István 2019 március elején ebben a festői szépségű faluban vett egy 1 hektáros nyaralókomplexumot. Két egymás melletti területről van szó, egy 8000 és egy 1500 négyzetméter nagyságú telekről – írja az Átlátszó. – A földhivatali besorolása mindkettőnek zártkert, vagyis a település szélén fekszenek, és egykor mezőgazdasági tevékenység folyt rajtuk, de mára már művelés alól kivett területek. Utca és házszám szerinti besorolásuk nincs, csak helyrajzi számuk. Az ingatlanok a Felsőörsöt Balatonalmádival összekötő nagyforgalmú úthoz közel találhatók, az abból leágazó egyik kis zsákutcából közelíthetők meg. De nem akárki számára: a Tiborcz-telkekhez vezető zsákutca ugyan hivatalosan közterület, mégis rögtön az elején egy hatalmas kapu zárja le. A telkek lejtős elhelyezkedésüknek köszönhetően az alattuk és felettük fekvő utcákból egyszerűen nem látszanak, hátulról és oldalról pedig sűrű növényzet és magas kerítés védi őket a kíváncsi tekintetek elől.

A tulajdoni lapok szerint gazdasági épületek vannak rajtuk, a levegőből azonban jól látható, hogy a területen egy kisebb nyaraló és egy hatalmas villa áll úszómedencével, borospincével és napelem-rendszerrel."

Nos, a kép készültekor Orbán talán épp a medence környékén mosolyoghatott, legalábbis erre jutottunk a miniszterelnöki Fb-portré és az Átlátszó fotójának összevetésekor.

Alább Orbán Viktor Fb-fotója. Szakértő munkatársunk értékelése szerint a kép mobillal készült, zoom módban, ügyelve arra, hogy semmi árulkodó ne látszódjék; ezért a kicsit bumfordin dekomponált fotón kétségkívül több a Balaton, mint Brüsszel, viszont még több az ég. A miniszterelnöki kobaktól (nekünk) balra azonban látható egy sátortetős és két lapos tetős épület:

false

A távoli épületek kinagyítva:

false

Ugyanezek az épületek az Átlátszó drónfelvételéből kivett képen:

false

És a teljes birtok, szintén az Átlászó felvételén (piros nyíllal jelöve a fenti objektumok).

false

Végül pirossal jelölve az a hely, ahol a Magyar Narancs Képelemző Főosztálya szerint Orbán Viktor lábai a talajjal érintkezhettek a fotó lövésekor.

false

Tavalyi cikkében egyébként az Átlátszó megjegyzi, hogy "az 1 hektáros nyaralókomplexum ára a terület nagysága és elhelyezkedése miatt a környékbeli ingatlanárak alapján több százmillió forintra becsülhető".

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.