Rétvári a Szex és New Yorkkal példálózva a szingli életformát balliberális emberkísérletnek nevezte, és bebizonyította, hogy márpedig a család boldogsággal jár

  • narancs.hu
  • 2019. szeptember 7.

Fekete Lyuk

Punktum.

Már majdnem soha véget nem érősnek tűnik a kormány III. Budapesti Demográfiai Csúcs elnevezésű programja. Annyi idézendő, vicces, ostoba, meghökkentő, ugyanakkor unalomig ismételt kijelentést tettek a Fidesz-KDNP politikusai. Pedig a rendezvény csak két napos volt.

Rétvári Bencének is sikerült kitennie magáért.

„A szingli életforma fő propagátorai kultúrát akarnak felépíteni arra, hogy az emberek ne akarjanak elköteleződni semmi mellett. Sem a házastársuk mellett, sem a nemzetük mellett, sem a vallásuk mellett, és egyfajta kozmopolita civilizációt képviselnek, ami a fogyasztást, a pillanatnyi örömöket helyezi előtérbe” – mondta Rétvári a demográfiai csúcstalálkozó pénteki napján, miután felolvasott egy idézetet a Szex és New York írójától.

Candace Bushnell sok más mellett azt írta, hogy "Amikor harmincas és negyvenes éveimben jártam nem gondoltam erre. Aztán, amikor elváltam, és beléptem az ötödik X-be, rájöttem, hogy nincsenek gyermekeim és egyedül vagyok. Most már látom, hogy azok az emberek, akiknek gyermekük született, olyan biztos alapon állnak, amilyennel a gyermektelen emberek nem rendelkeznek."

A fideszes államtitkárnak ez a kontextus nélküli idézet épp kapóra jött, bárki is találta számára a példát, remek munkát végzett, csillagos ötös...

Rétvári nem volt rest propagálni, hogy lám-lám helytelen az az életmód, amit az említett író szerinte népszerűsített. Az államtitkár még sajnálkozott is egy kicsit, hogy hát hiába ismerte el az általa tévedésként értelmezett döntését az író, ez már nem segít azokon a tízezreken, akik a Szex és New York hatására a szingli életet választották a családalapítás helyett.

Valószínűleg Rétvári óriási tévedésben van, és köze sincs nemhogy a Szex és New Yorkhoz, de a szingli életformához se, az önrendelkezésről meg valami nagyon más fogalma lehet. De nincs mit ezen csodálkozni.

„Ezért nem vagyunk hívei sem konzervatívként, sem keresztényként az emberkísérleteknek, amit balliberális oldalról akarnak elvégezni” – nyomatékosított az államtitkár.

Majd azért finomított az emberkísérletes elragadtatása okán, hogy „mindenkinek saját döntése, hogyan éli az életet, ebbe beleszólni nem lehet, de az államnak kell valamiféle értékválasztás”, és a magyar államé az, hogy támogatja a családokat.

„Ha nem gyermekközpontú egy társadalom, akkor nemcsak az egyének járnak rosszul, hanem a teljes civilizáció eltűnik.” Rétvári szerint az emberiség történelme során eddig még nem sikerült azt bizonyítani, hogy a családnélküliség boldogságot hoz.

Ez mondjuk, így nem igaz...

Szerinte „csak az nyert bizonyítást, hogy a család boldogsággal jár.”

Nem mintha a boldogság nem lenne relatív.

Semjén megmagyarázta, a nemzet fennmaradása érdekében kötik a családtámogatást a házassághoz

Egyébként meg "a gyermekek egészséges fejlődéshez való joga erősebb, mint a homoszexuális párok igénye".

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.