Sem megvédeni, sem megtagadni nem tudta a Fidesz a nácibarát Takaró Mihály személyét a parlamentben

  • CD
  • 2019. július 8.

Fekete Lyuk

Tordai Bence meg akarta tudni, akkor most tényleg a szélsőséges nézeteket valló irodalomtörténész felel-e a Nemzeti alaptanterv hazafiasságáért.

Tordai Bence hétfői parlamenti interpellációja során arra volt kíváncsi, mégis miféle hazafias szempontokat érvényesít akkor a Fidesz, amikor Takaró Mihályt bízza meg a Nemzeti alaptanterv (NAT) bizonyos részeinek hazafiasabbá tételével.

Múlt héten röppent fel a hír, hogy a szélsőséges nézeteket valló irodalomtörténész segítségét kéri a kormány. Majd ezt az Emmi rögtön cáfolta is. Viszont bizonyos források szerint ha nem is hivatalos keretek között, de Takaró tanácsadóként funkcionál a Fidesznek.

A Párbeszéd politikusa felidézte, hogy a Fidesz náci simogató elvbarátjára bízná az oktatás ügyét. Mert elmondása szerint Emmi-cáfolat ide vagy oda, letölthető egy szerződés, mely 9 millió forintról szól a kormánytól Takaró részére... Tordai emlékeztetett, arról a Takaró Mihályról van szó, aki szerinte "a magyar tudomány megcsonkolásán dolgozik", akinek "az a célja, hogy antiszemita elvbarátjait betolja a NAT-ba, kiírtsa a zsidó származású szerzőket az alaptantervből", "pusztító, mérgező gondolataival fertőzze meg a magyar gyerekeket".

Tordai fel is tette a kérdést, hogy szerződésben áll-e az Emmi Takaró Mihállyal, van vagy lesz-e köze az ismert nácibarát irodalomtörténésznek a NAT-hoz, és mire szerződtek vele.

Az Emmi részéről Rétvári Bence próbált meg válaszolni, vagy mondjuk úgy, reagálni Tordai interpellációjára. Ám ahelyett, hogy mint ahogy azt hirtelen felindulásból a minisztérium tette, cáfolta volna az információt. Rétvári más pártok képviselőivel, azok szerencsétlen vagy visszautasítandó kijelentéseivel, vagy épp a Jobbikhoz fűződő viszonyukkal példálózott. Miszerint Tordai pártjának is mindegy kivel fog össze... És ennyi történt. Egyetlen érv vagy információ nem hangzott el az államtitkár szájából.

Így a Fidesznek nem sikerült cáfolnia a Takaró Mihály NAT körüli ténykedéséről szóló információt. Sem megvédeni, sem megtagadni nem tudta a kormány nevében Rétvári a nácibarát irodalomtörténész személyét.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.