Anyja neve? - Heath Ledger színész

  • Kriston László
  • 2006. március 16.

Film

Hollywood új szívtiprója három filmben is domborított a velencei filmfesztiválon (Grimm testvérek, Casanova, Túl a barátságon - Brokeback Mountain). Az utóbbiért Oscarra is je-lölték, a Casanova meg most megy a pesti mozikban.

*

Magyar Narancs: Divatba jöttél.

Heath Ledger: Megpróbálok nem venni róla tudomást. Nem pánikolok, bár eléggé stresszes a sok szereplés. Máris hullafáradt vagyok.

MN: Melyik film áll közelebb hozzád?

HL: A Brokeback Mountain meglehetősen gyötrő élmény volt. Komoly és magányos munka, sokszor nagyon elkívántam magam onnan.

MN: Miért vállaltál ilyen kockázatos szerepet?

HL: Egyszerű, elolvastam a forgatókönyvet, és láttam, hogy gyönyörű, teljesen eredeti szerelmi történetről van szó, nem mehettem csak úgy el mellette. Azok a filmek és könyvek, amiket láttam és olvastam, mind csak elcsépelt közhelyeket ismételgettek.

MN: Milyen volt a szexjelenet meg a csókok Jake Gyllenhaallal?

HL: ", az csak számítógép-animáció! A tréfát félretéve, az ominózus jelenet, az első szeretkezés igazán az a pillanat, amitől az egész film hangulata függ. Az ilyet nem szabad elrontani: ha akár egy másodpercre kibillenek a szerepből, és tudatosul bennem, hogy Jake-kel csókolózom, elveszett volna az egész film ereje, és nem lettem volna képes végigcsinálni! Ott nagyon is győzködnöm kellett magam, hogy képes vagyok rá. Túl furcsa és túl kemény kihívás ilyen mértékben felfüggeszteni a valóságérzetedet.

MN: Aztán jött a Casanova. Pihenésképp?

HL: Éreztem, hogy jóval könnyedebb munka lesz. Gondolkodás nélkül fejest ugrottam bele. Végre szórakozhatok egy kicsit. Jófajta ripacskodásra volt szükség. Talán még jobban feltupírozhattam volna dolgokat. Az ájulás jelenetét például. Tulajdonképpen négy és fél hónapos velencei városnézésre hívtak; minden este a legszebb helyeken vacsoráztunk. Nem lehetett kihagyni!

MN: Mennyi kutatómunkát fektettél a szerepbe?

HL: Elolvastam ugyan a naplóinak egyes részeit, a többit meg átlapoztam, de tudtam, hogy nem szabad túl komolyan venni a történetet és a figurát. A forgatókönyv sem teszi. Értelmetlen lett volna történelmi hitelességre törekedni.

MN: Ezek előtt valóra vált egy álmod: dolgozhattál Monty Python-os kedvenceddel, Terry Gilliammel. Úgy hírlik, pokoli rossz körülmények között forgattatok: a producerek (Weinstenék a Miramaxtól) fúrták őt.

HL: Terry a poklok mélyére szállt a Grimm testvérekkel. Ma sem tudom, hogyan volt képes végigcsinálni. Nem lettem volna meglepve, ha kisétál a produkcióból. Olyan szintű viták mentek a producerekkel, ami kész katasztrófa minden rendező számára: először is kirúgták Nicola Peccorinit, Terry operatőrét és legjobb barátját. A fickót, aki engem is beszervezett a filmbe. Eredetileg az MGM állt a produkció mögött, de a forgatás második napján kihátráltak. Mi meg ott maradtunk Prágában, és folytattuk a munkát - ingyen. Az új producerek a vágásnál is akadékoskodtak. Féltek, hogy nem elég kommersz a film. De akkor mi a francnak adtak nyolcvan millát Terry Gilliam kezébe? Biztos vagyok benne, hogy menet közben próbáltak más rendezőket szerződtetni. A forgatás minden egyes napját azzal töltöttem, hogy lelket öntsek Terrybe. Szinte úgy kezdtünk neki minden reggel a melónak, mint amikor egy elkámpicsorodott gyereket kell felvidítani. "Terry, nézd csak, kisütött a nap!" Elég hervasztó, végre-valahára együtt dolgozhatsz vele, és akkor mások elcseszik az egészet.

MN: Mi ez a tetkó a karodon? "Az öregfiúknak nincsenek szokásaik."

HL: Csak egy kis hülyeség, amit nem tudok lekaparni. Van egypár jelentése. Örökzöld. Habár még nem vagyok valami nagyon öregÉ

MN: És a többi?

HL: Ez a nővéreim és az édesanyám neve, Kate, Ashley, Olivia és Sally. Ez meg "chaos", fejjel lefelé Sonynak lehet olvasni. A többi firkálmány. Általában akkor rakatok fel tetkót, ha emlékeztetni akarom magam valamire. Mint ez itt: hogy ne felejtsek el beugrani a mosodába.

Kriston László

Casanova

Az elején az Emlékiratok utolsó sorait veti éppen papírra a haldokló vén kujon. Van miről írnia, hisz annyi úrhölgy kegyeit hódította el, hogy rekordját a modern tudomány piruláival sem sikerült máig felülmúlni. A több évszázados távolság figyelembevételével kisebbfajta csoda, hogy komolyabb nemi nyavalya benyalása nélkül sikerült megúszniaÉ A történet - kell-e mondani - Velencében játszódik, és valami olyasmiről szól, hogy hírhedt hősünk végre nőjére akad. Hódítani nem is olyan könnyűÉ Heath Ledger mérsékelten tűnik szerencsés kiválasztottnak; bármelyik filmes elődje szabadosabb, könyörtelenebb és sármosabb volt a vásznon. Olyan mellékalakoknak kellene segíteniük, mint az inkvizítor püspök szerepében tébláboló Jeremy Irons vagy a szerencsétlen idiótára vett Oliver Platt. Kevéske akció, túllihegett cselekményvezetés; ez a Casanova nem más, mint érzelem- és erotikamentes, commedia dell'arte beütéssel felizgatott (a kevés boldog pillanat egyike az elhízott szerelmesek súlyától égnek meredő gondola), kiskorúakhoz címzett geghalmaz. Ráadásul a nők legtöbbje csúnyácska, és a tizennyolcadik század végéhez képest feltűnően szőke, így - szemben velünk - gyorsan hanyatt is dől a legendának...

Forgalmazza a Forum Hungary

Figyelmébe ajánljuk