Régi cipészek

Az igazság nyomában

  • - ts -
  • 2012. május 5.

Film

Azt kell mondanom, minden tiszteletem ellenére, hogy már a Don sem a régi. Tíz éve vajon el tudtam volna kapni a nyílt utcán? - valami ilyesmit mondott Solozzo, a Török A keresztapában, s fején találta a szöget. Negyven év múlva ím, ezt mondjuk mi is - s bizonyíték szavunkra Bruce Willis jelen fellépése. Senki sem a régi már, kivált a régiek. Talán csak az újak régiek egy kicsit.

Ám előbb dicsérjük végre azt, amit szidni szokásunk: a magyar címadást. Ízlelgessük csak: Az igazság nyomában, Az igazság nyomában... Elmond mindent: elég csak beütni a porton, 11 ugyanilyen című film jön föl. Nyilván a filmek is egyformák mind.

 


Arról van szó, hogy vajon sikerül-e amerikai hősünknek ezer kaland és megpróbáltatás és autós hajsza árán megtalálnia a spanyol partoknál titokzatos körülmények között elveszett családját? És persze a családi vitorlás hajót, mert az sem két fillér. Segít-e ebben a spanyol lakosság neki? Hát a helyi rendőri szervek? Az amerikai nagykövetség gátolja-e vagy akadályozza, esetleg mindkettő, küldetése teljesítésében? Mielőtt a mű további égető kérdéseit feltesszük, tisztázzuk, nem Willis a hősünk, ő az apja. De vajon segíti-e hősünket az apja kolléganője, az ugyancsak okkal szeretett Sigourney Weaver? S mi a manó lapul a titokzatos aktatáskában?

 

A válaszok teljesen lényegtelenek - bár a hajó rögtön meglesz -, csak az számít, hogy e filmmű minden egyes kockáját láttuk már nem tizenegyszer, hanem ezerszer. Nemcsak nagy költségvetésű stúdiódarabokban, hanem olcsó tévéfilmekben is.

S a lomizás ezúttal lomot is fialt.

Forgalmazza a Pro Video

Figyelmébe ajánljuk

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.

Vadászok, kergetők, árulók

Nyíltan támogatja a Magyar Önvédelmi Mozgalom a Mi Hazánk céljait – kérdés, hogy a Fideszt is kiszolgálják-e. Az utóbbi időben sokan léptek be a szervezetbe. Egyes tagok úgy vélik, hogy a mozgalomra túl nagy hatást gyakorolnak a pártok.