Csak a sikoltást hallod – A köztévé sorozata fiatalokról

  • Gera Márton
  • 2015. május 5.

Film

A Kossuthkifli kapitális buktája után újabb sorozattal próbálkozik az állami tévé. Itt az Egynyári kaland: fiatalok, nyár, Balaton – jól hangzik?

Hihetetlen, de igaz: mintha az utóbbi időben nem csak arról szólna a köztévé, hogy készítsünk minél unalmasabb műsorokat. A Kossuthkifli után rögtön itt az újabb minisorozat, hat részben mondják el, amit a nyárról és a Balatonról tudni érdemes. Ifjúsági sorozatot készített Dyga Zsombor, olyat, ami egykoron nagy divat volt, egy generáció dúdolta anno, hogy na, végre itt a nyár. Most pedig az Intim Torna Illegál szerzeményét lehet dúdolni, mert az első, ami feltűnik, hogy elég fülbemászó a főcímdal.

Amúgy nincs nagy truváj: az Egynyári kaland működött volna a nyolcvanas években, és valamennyire működik most is. Érettségizett fiatalok mennek dolgozni a „magyar tenger” partjára, de leginkább buliznak, és keresik az alkalmat, hogy egymás ágyában kössenek ki. Ami olykor sikerül is, de mivel a köztévén vagyunk és viszonylag korai idősávban, ezért a néző nem látja, csak hallja, miként sikongat az alany. És hallja, hogy néha olyan nyelven beszélnek a szereplők, amit a fiatalok távolról sem ismernek, csak retorikai kurzusokon találkozni vele.

Közben zajlik a már százszor látott cselekmény, a srác féltékennyé akarja tenni a lányt, a milliárdos szállodatulajdonos beleszeret a lányba, nyilván lesznek még itt bonyodalmak. Persze, szigorúan csak olyanok, amik nem ártanak senkinek, mert igazából ez a sorozat legnagyobb érdeme, hogy tud kellően laza lenni, nem veszi magát komolyan, és nem akar kényszeresen nevettetni. Talán ezt hívjuk könnyed, vasárnapi esti szórakozásnak.

false

Fiatal színészek játsszák a szerepeket, Vecsei Miklós, Rubóczki Márkó és Héricz Patrik ügyes, Schmidt Sára, Dobos Evelin és Döbrösi Laura kevésbé ügyes. Feltűnik Mucsi Zoltán, de most már inkább az a kérdés, van-e olyan film vagy sorozat, amelyben nem tűnik fel Mucsi Zoltán.

Mindenesetre nagyon találó a cím, tényleg nem több ez a sorozat, mint az egynyári kaland. Élvezzük, de aztán már el is felejtjük.

Egynyári kaland, vasárnap esténként a Duna tévén.


Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.