Animációs film

Egy kupac kufli

Film

Csuda lassú és csuda mókás izék, nem igazán kiflik, nem igazán kukacok, nagyon lusták, nagyon vidámak és heten élnek egy kupacban az Elhagyatott Rét közepén. Dániel András képeskönyvsorozata már egy ideje meghódította a kicsiket és nagyokat, ráadásul tavaly kétrésznyi rövid animációs film is született a kuflik rétre költözéséről és a híres varázsgombás reggeliről. Ezúttal egy 83 perces filmmel jelentkeznek az alkotók, ahol a korábbi két rész tizenegy meseadaptációval egészül ki. Zödön, Pofánka, Titusz, Hilda, Valér, Bélabá és Fityirc valóban nem mindennapi kalandokba keverednek: nyáron szilveszteri jelmezbálba hívják őket, egy óriási árvíz kiönti őket az otthonukból, egy hatalmas kulcs segítségével a feje tetejére állítják a világot, Bélabá álmában fává változik, meg ilyenek. A meséket vicces varázslények és Scherer Péter narrációja fűzik egybe (Scherer egyedüli szinkronhangként szólaltatja meg nemcsak az összes kuflit, de a rét összes soklábú, sokszemű, sokszínű lakóját is). A kuflis mesék kétségkívül édesek, mulatságosak, titkuk az egyszerűségben rejlik: nem akarják megváltani a világot, morális tanulsággal kitapétázni a gyerekszobákat, csak szórakoztatni akarnak, hason feküdni, mint a kuflik, és kiszínezni a világot. Ezt be is teljesíti a film, de azért érdemes átgondolni, hogy ami működik 10 percben, biztosan működik-e 83-ban is? Vagy esetleg jobb volna egy hosszabb, összefüggő kalandot megénekelni, és hagyni a rövid epizódokat a képernyőn hatni.

KEDD Animációs Stúdió

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.