Verzió melléklet

Éjjeli menedék

Film

Az amerikai álom lidércesebb tájain időzik Jesse Moss idei dokumentumfilmje, ahol még a rendszeres éjszakai fekvőhely megléte is bizonytalan. A gazdasági válság közepette Észak-Dakota olajmezői felé áramló munkavállaló férfiak s a róluk gondoskodni kívánó Jay Reinke tiszteletes a főszereplői a történetnek, amely az újonnan érkezettekkel szemben táplált jogos-jogtalan, de okvetlenül örök bizalmatlanság s az ezt kioltani vágyó nemes erőfeszítések egyenlőtlen küzdelmét meséli el. Méltán írhattunk volna akár keresz­tyé­ni erőfeszítéseket is, hiszen a lelkész valóban jó pásztor módjára fáradozik otthontalan, családjuktól elszakadni kényszerült vagy eleve társ- és gyökértelen védenceiért – hazánkból nézve ez különösen imponálónak tűnhet. A John Steinbeck nyomdokain járó film alkotói jószerint észrevehetetlenek maradnak, miközben körülöttük megindító, néha szép, de majd’ mindig kilátástalanságot tükröző életszilánkok rendeződnek egymás mellé. S mivel a valóságban egy mégoly nagyszívű középnyugati lelkipásztor élete sem alakul úgy, ahogyan azt a Hetedik mennyország epizódjai láttán sejthetnénk, hát kissé váratlanul a tiszteletes magánélete is a szemünk előtt hullik darabjaira. A hatodik parancsolat ellen vétő főhős a film utolsó perceire elveszíti a családját és az állását, s majdnem ugyanoda jut, ahonnan korábban éveken át annyi embert próbált kisegíteni. Csakis az újrakezdés állhatatosságának amerikai főerényét dicséri, hogy végül mégis úgy érezhetjük, azért nincs egészen lejátszva Reinke s a talpon maradásért küzdő többi férfi meccse.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.