Gasztronómiai fesztiválok - Birkából szalonna

  • Kovács Bálint
  • 2011. június 16.

Film

Nincs ma bánatosabb népcsoport Magyarországon, mint a folyton a csőd szélén táncoló művészeti fesztiválok szervezőié. 'k még nem tudják, amit mi már igen: gasztronómiai fesztiválban kell utazni, és búcsút inthetnek panaszaiknak.
Nincs ma bánatosabb népcsoport Magyarországon, mint a folyton a csőd szélén táncoló művészeti fesztiválok szervezőié. Õk még nem tudják, amit mi már igen: gasztronómiai fesztiválban kell utazni, és búcsút inthetnek panaszaiknak.

A laskagombától a kocsonyáig, a diótól a borokig, a kolbásztól a dinnyéig, a pogácsától a paprikáig, a halászlétől a birkapörköltig, a kisüsti pálinkától a mangalicáig: tisztességes ember nem is vesz a szájába olyan ételt vagy italt, amelyiknek ne lenne saját fesztiválja valahol az országban az év bármely szakában. Csak országos jelentőségű, nagy gasztronómiai fesztiválból mintegy 250-ről tud a Gasztronómiai Fesztiválok Szövetsége, és ehhez adódik hozzá a további több száz, a falunap és a fesztivál határán táncoló, helyi érdekű esemény - tájékoztat Ments András, a szövetség elnöke. Ez az elnök szerint nagyjából az összes hazai fesztivál felét jelenti - igaz, a jó részük valójában gasztronómiaiként meghirdetett, de inkább összművészeti fesztivál, ahol a kulturális programokat gasztronómiaiak egészítik ki. "Jelentős kulturális program nélkül nem képzelhető el gasztronómiai fesztivál - mondja Ments -, mivel az odalátogató sok ezer ember jelentősen több időt tölt el a helyszínen, ha valamilyen kulturális programon is részt vehet." Na, meg a fiatalabbak is szívesebben tartanak az öregeikkel, ha zenére lehet laskagombázni - másfelől pedig a kisüsti könnyen rávehet bárkit a zenei ízlése szélesítésére, így a fellépő zenekarok is jól járnak.

Hogy melyik város milyen ételt vagy italt tűz frissen gründolt fesztiváljának zászlajára, az a legtöbbször attól függ, hogy mi köthető az adott település történetéhez vagy jelenéhez, s így a fesztivállal a tradíciókat, hagyományokat ápolják - avat be Ments. (Kivételt képeznek ez alól persze a borfesztiválok, amelyeknek célja országszerte inkább afféle érdekvédelem és marketing, a borkultúra javítása és így a minőségi borfogyasztás ösztönzése.) Ilyenformán nem is igen ütközni valamiféle kívülről behozott témát erősítő gasztronómiai fesztiválba: szinte teljesen hiányoznak az étlapról a speciálisan nemzetiségi - mondjuk a kóser, a távol-keleti vagy épp a szláv konyhát bemutató - fesztiválok, és a politika sem igen ösztönzi a szervezőket, azaz nincsen kifejezetten turulos, nyereg alatt puhított húsos gasztrofesztivál sem. Ments András elmondása szerint még csak a magyar nemzeti ételeket feltálaló események száma sem nőtt meg a választások óta.

A népszerű evős-ivós fesztiválok hatalmas tömegeket mozgatnak meg, a város pedig örül a hirtelen megnövekedett, turisztikai eredetű bevételeknek: noha országszerte a pénz- és látogatóhiánytól csüggedt fesztiválszervezőkbe botlani, a gasztronómiai műfajra ez nem igaz. Megkerestük négy, merőben különböző fesztivál vezetőit - és mindegyiküknek fülig ért a szája beszélgetés közben.

Lék + halászat

Idén tizenhetedszer rendezik meg például Medgyesegyházán a Dinnyefesztivált (augusztus 5-7.). A háromnapos fesztiválra minden évben egyre többen jönnek el, idén 25-30 ezer embert várnak, és a legkevésbé sem csak a megyéből: ahogy Farkas Gyula, a helyi művház igazgatója elmondja, nemhogy külföldi, de még tengerentúli vendégeik is vannak. A fesztivál persze felvonultat megannyi ingyenes kulturális programot is, ám a fő cél - ahogy Farkas fogalmaz - "a Medgyesegyházán termelt kiváló minőségű dinnye imázsának megteremtése, hazai és európai szinten való megismertetése és a dinnyetermelő gazdák közösségének összekovácsolása." A szervezők szerint e célokat már el is érték, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy manapság sokszor már azokat a dinnyéket is "medgyesi" névvel fémjelzik, amelyek egész máshonnan származnak.

A nagyjából kilencmilliós költségvetésű fesztivál az évi kétmilliós önkormányzati támogatáson túl szponzorok, pályázatok, a kizárólagos vendéglátói szolgáltatás megpályáztatása, a vásárosok helypénze, lakossági hozzájárulás, civil szervezetek és közhasznú foglalkoztatottak bevonása segítségével valósul meg - és mivel a fesztiválon minden ingyenes, profit persze nincs, a cél a nullszaldó. Meg a másfajta nyereség: a helyi kereskedelmi tevékenység megélénkül, hosszú távon pedig ismertté válik a település neve az országban. És persze nem elhanyagolható a boldogságfaktor sem: az egész éves munka után például a dinnyelovagi cím elnyerésével vagy a különböző dinnyés vetélkedőkön (mint a dinnyepakolás, dinnyés zsonglőrködés, dinnyefigura-faragás, dinnyesúly-saccolás és persze dinnyeevés) való sikeres szerepléssel a gazdák is jutalmat kapnak, meg aztán - ahogy Farkas fogalmaz - "a fesztivál megvalósításában a település majdnem minden közössége részt vesz, a munkálatok és a közös cél pedig nagyon összetartja az embereket - kiváló barátságok kötődnek ilyenkor".

Szintén lokális értékeket képvisel az ország egyik legnagyobb gasztronómiai fesztiválja, a Bajai Halfőző Fesztivál is (július 7-10.), amelyet 1996-ban rendeztek meg először. Baja hagyományosan "vízi város", évszázadok óta rengetegen élnek a halászatból, így a város alapításának 300. évfordulóján adta magát az ötlet, hogy a születésnapot torta helyett halászlével ünnepeljék: a cél az volt, hogy 300 bográcsnyi készüljön az ételből. Az érdeklődés már akkor, fesztiválmúlt nélkül is elsöpörte a kerek számra kihegyezett eseményt: a lelkes bajai tömeg 485 bogrács halászlét főzött meg a főtéren. Egy ilyen indítás után talán már nem is meglepő, hogy az ünnep hamar kinőtte magát, és a bajaiak helyi érdekű ünnepségéből európai hírű fesztivál lett: ma már a főzőversenyen részt vevők közel fele nem bajai, sőt külföldiek is kipróbálják magukat fakanálforgatásban.

Az utóbbi években a fesztivált kifejezetten céltudatosan működtetik: 2008 óta négynaposra bővítették, hogy a turista vendégek minél több időt töltsenek (és költsenek) a városban, támogatva a bajai vállalkozókat. Emellett a szervező cég is figyel a helyi vállalkozók érdekvédelmére: zömmel bajaiakkal dolgoznak, hogy a város a népszerűség-növekedésnél konkrétabban is profitáljon az eseményből - magyarázza a szervező Baja Marketing Kft. ügyvezető-helyettese, Dobos Edit. A négy nap alatt 150-180 ezer ember fordul meg a bajai bográcsok körül (összehasonlításképp: a Sziget legsikeresebb napjain úgy 70 ezren vannak jelen).

A nagy fesztiválnak persze az ára is nagy: 23-27 millió forint az összkiadás - ám ahogy Dobos Edit büszkén rámutat, a fesztivál évek óta nem volt veszteséges. Ez részben a szervező kft.-t támogató helyi és megyei önkormányzatnak, részben pedig a rengeteg szponzornak köszönhető, amelyek között olyan hatalmas cégek is vannak, mint a Soproni, a Pick vagy a Szerencsejáték Zrt. És persze, ahogy minden fesztiválnál, itt is bejátszanak a pályázatok és a regisztrált asztaltulajdonosok.

Régi bárány

Ám hogy nem csak az ország leghíresebb gasztronómiai fesztiváljai lehetnek eszméletlenül sikeresek, azt jól szemlélteti a tizenhárom éves Karcagi Birkafőző Verseny is (június 24-25.): a fesztivál idejére a városnak ki kell tennie a határba a "megtelt" táblát, ugyanis a 10-12 ezer érdeklődő bőven kimeríti a szálláslehetőségeket - újságolja büszkén Garai Katalin, a helyi önkormányzat munkatársa, az esemény egyik szervezője. A tízmilliós költségvetésű fesztivált harmadrészt a szponzorok felajánlásaiból, felerészt az 500 forintos belépőjegyekből, továbbá önkormányzati támogatásból, pályázatokból és az árusok helypénzéből sikerül minden évben nagyjából nullszaldósra kihozni.

Karcagon már a nomád kunok betelepülése óta szokás a birkatartás és a birkahúsfogyasztás, olyannyira, hogy a környéken még a közelmúltban is volt, hogy egyes lakodalmakon, keresztelőkön vagy halotti torokon akár 50-100 állatot levágtak. Ezt próbálták megidézni az első fesztivál megrendezésével, na meg átadni a hagyományt a fiatalabb korosztálynak. És ahogy azt már megszokhattuk, a birkafesztivál idővel kinőtte magát, térben és tematikában is terjeszkedni kezdett: idén például a főzőverseny farvizén konferenciát tartanak a kunhímzésről és a vert csipkéről. Ahogy Garai elmondja, azért, mert a fesztiválon ezentúl szeretnének rávilágítani a juhok széles körű felhasználhatóságára, azaz arra, hogy a jószág nemcsak húsból, de például gyapjúból is áll. S az érdeklődők már készülhetnek a jövő évi konferenciára is, amely a tervek szerint a szaru felhasználását veszi majd górcső alá.

Fájdalom, de a legnagyobb borfesztiválok szezonja az ősz, ám azért nyilván nem lehetne kihúzni egy nyarat száraz torokkal - bár a 2000 óta évente megrendezett Debreceni Borkarnevál nem a torokápolás miatt lesz korábban, augusztus 4. és 7. között. Egyrészt így illeszkedik a debreceni fesztiválok sorába - nem sokkal utána jön a Virágkarnevál -, másrészt nem ütközik a "konkurenciával", harmadrészt pedig még megelőzi az őszi szőlőmunkákat - világosít fel Tóth Ernő, a borkarnevál szervezője. A számítások, úgy tűnik, be is jöttek, mert így évi 10 ezer ember ellátogat a Nagyerdőbe borozni, és egyre több borászat képviselteti magát a rendezvényen (idén harminc). A cél ezúttal minél több borkészítő vidék bemutatása, de jelen lesz a Magyar Sajt Céh is, néhány hagyományos magyar konyhában utazó vendéglátó, és lesz slambucfőző verseny is: a hajdúsági pásztorétel a hagyományos magyar tájjelegű konyha ápolását hivatott segíteni. A rengeteg koncert pedig a közönség kicsalogatását és így közvetve a bortermelők népszerűsítését.

A siker mértékét jelzi, hogy a hatmilliós költségű fesztivált idén, úgy tűnik, önkormányzati működési támogatás felhasználása nélkül is meg tudják rendezni, és a karnevál öneltartóvá válhat a pályázati pénzek, a borászoktól beszedett bérleti díjak, a vendéglátói jogok értékesítése és a borkóstoló poharakból származó bevétel segítségével. Ez a jellemző adat jól mutatja a gasztronómiai fesztiválok fölényes sikerét - gyakorlatilag bármilyen más fesztivállal szemben.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.