Film

Hóember

  • - kg -
  • 2017. november 19.

Film

Mi történt Val Kilmerrel? Ki gondolta volna, hogy ez lesz az egyetlen feszültségforrása Jo Nesbø Harry Hole-krimijének, mármint a filmváltozatnak, mely oly régóta készült, hogy közben a filmművészeten is rég átsöpört már a skandi noir életérzés, és mostanra A híd vagy az Egy gyilkos ügy című sorozatok learattak mindent, ami e jeges műfajban learatható. Talán ezért is gondolták a filmkészítők, hogy ha az újdonság varázsáról (igen, fent északon is vannak jól fésült gonoszok és depis nyomozók) a nagy totojázásban lecsúsztak, akkor az olyan régimódi dolgok helyett, mint az elemi logika és a jellemek makacs és fárasztó fejlődése, ők inkább a legegyszerűbb beállításokban is a téli táj szépségeit fogják keresni. Így történhetett, hogy míg arról is megfeledkeztek (pedig Scorsese a producer), hogy festett hajjal még Mi­chael Fassbender sem képes hiteles északi szenvedést produkálni – pedig a sztár mást se csinál, mint skandinávul szenved –, addig egy parkolásból is minimum egy havas Bruegel-festményt sikerül kihozni. Ez szép, de a szereplők néha kiszállnak autóikból (Harrynak nincs jogsija, ez például egy jellemvonás), és akkor nincs az a havasi líra, ami elterelhetné a figyelmet arról, hogy itt bizony több nemzet filmgyártása dolgozott össze, hogy a könyvek fajsúlyos Harry Holéjából súlytalan pojácát csináljanak. Egyedül Kilmer jelenléte ad némi borzongást az örök télhez; aki nem követte a színész betegségéről szóló híreket, könnyen azt gondolhatja, hogy valami gonosz tréfából Brad Pitt nagymamájává maszkírozták az egykor snájdig férfiút.

Forgalmazza a UIP–Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.