Film

Hölgy aranyban

  • - kg -
  • 2015. június 21.

Film

Hőseink – idős amerikai hölgy és fiatal ügy­védje – szomorkásan botorkálnak a Hotel Sacher felé, mert hiába a restitúciós szándék, a gaz osztrákok nem adják a Klimtet, a híres festményt, melyet még a nácik akasztottak le a Bloch–Bauer család nappalijából, s melyet az egyetlen élő sarj (az említett idős hölgy – játssza Helen Mirren) a jogos tulajdonának érez. Mégiscsak a nagynénjét, Adele-t ábrázolja. Ja-ja, hát, nemcsak a palacsintában van szar, de a sacher tortában is, még jó, hogy hőseinknek nem kell sokat bús­­lakodniuk: a sportfilmek dra­matur­giája meg az életből vett sztori is úgy kívánja, hogy jöjjön még egy harmad, amikor is a kisemberek úgy bemosnak az osztrák hivatalosságoknak, hogy azt öröm lesz nézni. Nos, öröm, az nem sok van a dologban, mert a holokausztot is sikerült felléptetni a történetben, ez pedig olyan érzékenységgel történik, amire már egy elsős gimnazista is azt mondaná: ajvé. Egy kis heldenplatzozás Hitlert éltető osztrákokkal, egy kis zsidó esküvőzés a Napfény íze modorában, plusz Göring tokája, Hitler sziluettje, náci bőrkabátok, bónusznak meg egy rossz osztrák (patikus) és egy jó osztrák (ruhateregető asszony) – tessék, tessék, holokauszt-képeslapot vegyenek! A jelenben is vannak jó osztrákok (2) és rosszak (3), plusz Helen Mirren, aki simán elmenne Judi Denchnek, utóbbi úgyis olyan jól hozta ugyanezt a szerepet (mínusz a holokauszt) Stephen Frearsnél, a Philomenában. De míg Frearsnek van ízlése, Simon Curtisnek fájón nincsen: sporttagozatos, feel-good holokausztmozi az övé, dús aranybevonattal.

A Fórum Hungary filmje

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.