Film

Hölgy aranyban

  • - kg -
  • 2015. június 21.

Film

Hőseink – idős amerikai hölgy és fiatal ügy­védje – szomorkásan botorkálnak a Hotel Sacher felé, mert hiába a restitúciós szándék, a gaz osztrákok nem adják a Klimtet, a híres festményt, melyet még a nácik akasztottak le a Bloch–Bauer család nappalijából, s melyet az egyetlen élő sarj (az említett idős hölgy – játssza Helen Mirren) a jogos tulajdonának érez. Mégiscsak a nagynénjét, Adele-t ábrázolja. Ja-ja, hát, nemcsak a palacsintában van szar, de a sacher tortában is, még jó, hogy hőseinknek nem kell sokat bús­­lakodniuk: a sportfilmek dra­matur­giája meg az életből vett sztori is úgy kívánja, hogy jöjjön még egy harmad, amikor is a kisemberek úgy bemosnak az osztrák hivatalosságoknak, hogy azt öröm lesz nézni. Nos, öröm, az nem sok van a dologban, mert a holokausztot is sikerült felléptetni a történetben, ez pedig olyan érzékenységgel történik, amire már egy elsős gimnazista is azt mondaná: ajvé. Egy kis heldenplatzozás Hitlert éltető osztrákokkal, egy kis zsidó esküvőzés a Napfény íze modorában, plusz Göring tokája, Hitler sziluettje, náci bőrkabátok, bónusznak meg egy rossz osztrák (patikus) és egy jó osztrák (ruhateregető asszony) – tessék, tessék, holokauszt-képeslapot vegyenek! A jelenben is vannak jó osztrákok (2) és rosszak (3), plusz Helen Mirren, aki simán elmenne Judi Denchnek, utóbbi úgyis olyan jól hozta ugyanezt a szerepet (mínusz a holokauszt) Stephen Frearsnél, a Philomenában. De míg Frearsnek van ízlése, Simon Curtisnek fájón nincsen: sporttagozatos, feel-good holokausztmozi az övé, dús aranybevonattal.

A Fórum Hungary filmje

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.