Interjú

„Megszállottak”

Klein Dávid hegymászó, Radnai Péter producer

  • SzSz
  • 2024. október 9.

Film

A Spektrum legújabb sorozata, a Minek ment oda a magyar hegymászás kiemelkedő teljesítményeit és alakjait, valamint a sportban rejlő drámát igyekszik bemutatni. A műsor egyik szakértőjével és a kreatív producerével beszélgettünk a csúcsok mágneses erejéről.

Magyar Narancs: Az első rész Suhajda Szilárdot és tragikusan végződő Mount Everest-expedícióját mutatja be, amely tavaly hetekig foglalkoztatta a hazai közvéleményt. Hogyan követték az akkori híreket, és mit éreztek közben?

Radnai Péter: Pont olyan voltam, mint egy igazi fotelkommentelő: nem értettem, hogyan hagyhatta ilyen helyzetben a családját, hogy lehetett ilyen felelőtlen. Most, miután belepillanthattam ebbe a világba, kicsit árnyaltabban látom az esetet.

Klein Dávid: Tíz éven át voltunk barátok és mászótársak Szilárddal, még a nagyközönség előtt megtudtam, hogy baj van, a felesége, Legindi Tímea hívott fel, s szinte azonnal ott voltam nála a feleségemmel, hogy segítsünk neki kideríteni, mi történik éppen, vagy mi történhetett Szilárddal. Hipotéziseket állítottunk fel, igyekeztünk egy akciótervet összerakni. Közben készülnöm is kellett, mert két nappal később én magam is expedícióra indultam. Hiába nem tudtam tehát feldolgozni a döbbenetet, praktikus módon kellett reagálnom rá: egyfajta funkcionális robottá alakultam, így a feldolgozás csak később kezdődött meg.

MN: Az epizód bemutatja Dávid és Szilárd közös, 2019-es K2-mászását is, amelynek során Szilárd oxigénpalack nélkül feljutott a 8611 méteres csúcsra, teljesítményét egyesek mégis kétségbe vonták. A sorozat mintha azt sejtetné, Suhajda azért is vállalhatott nagyobb rizikókat később a Mount Everesten, mert érzékenyen érintették őt az előző mászásának kritikái.

Klein Dávid: Itthon egy-egy tragédia után sok érzelemmel teli ítélet és kevés alapos elemzés születik. Megemelem a kalapom Szilárd előtt, mert zseniális hegymászó volt, emellett csupa szív ember, aki szerette a hegyeket, imádta a családját. Ezzel együtt azt gondolom, nem kegyeletsértés vagy tiszteletlenség kimondani, hogy követett el hibákat. Azt mondani, hogy azért feszítette túl a húrt az Everesten, mert előtte méltatlanul támadták, túlzott leegyszerűsítés lenne. A sorozatnak azonban számomra is van egy olyan üzenete, hogy a K2 utáni igaztalan kritikák rossz irányba befolyásolták őt. Hatalmas sikert értünk el, ami után pezsgőt kellett volna bontanunk, ehelyett kénytelenek voltunk védekezni az ostoba vádaskodással szemben.

Radnai Péter: Laikusként én is úgy láttam, hogy dolgozott benne a bizonyítási vágy, egyfajta dafkeség. Soha nem találkoztunk, de egy roppant szerethető embert ismertem meg benne a sorozatban, akit valószínűleg megtört az őt ért támadás.

MN: A műsor főszereplői között vannak olyan ismert figurák, mint Erőss Zsolt, és olyan, kevésbé ismerősen csengő nevek is, mint Várkonyi László.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.