Magyar Narancs: Az első rész Suhajda Szilárdot és tragikusan végződő Mount Everest-expedícióját mutatja be, amely tavaly hetekig foglalkoztatta a hazai közvéleményt. Hogyan követték az akkori híreket, és mit éreztek közben?
Radnai Péter: Pont olyan voltam, mint egy igazi fotelkommentelő: nem értettem, hogyan hagyhatta ilyen helyzetben a családját, hogy lehetett ilyen felelőtlen. Most, miután belepillanthattam ebbe a világba, kicsit árnyaltabban látom az esetet.
Klein Dávid: Tíz éven át voltunk barátok és mászótársak Szilárddal, még a nagyközönség előtt megtudtam, hogy baj van, a felesége, Legindi Tímea hívott fel, s szinte azonnal ott voltam nála a feleségemmel, hogy segítsünk neki kideríteni, mi történik éppen, vagy mi történhetett Szilárddal. Hipotéziseket állítottunk fel, igyekeztünk egy akciótervet összerakni. Közben készülnöm is kellett, mert két nappal később én magam is expedícióra indultam. Hiába nem tudtam tehát feldolgozni a döbbenetet, praktikus módon kellett reagálnom rá: egyfajta funkcionális robottá alakultam, így a feldolgozás csak később kezdődött meg.
MN: Az epizód bemutatja Dávid és Szilárd közös, 2019-es K2-mászását is, amelynek során Szilárd oxigénpalack nélkül feljutott a 8611 méteres csúcsra, teljesítményét egyesek mégis kétségbe vonták. A sorozat mintha azt sejtetné, Suhajda azért is vállalhatott nagyobb rizikókat később a Mount Everesten, mert érzékenyen érintették őt az előző mászásának kritikái.
Klein Dávid: Itthon egy-egy tragédia után sok érzelemmel teli ítélet és kevés alapos elemzés születik. Megemelem a kalapom Szilárd előtt, mert zseniális hegymászó volt, emellett csupa szív ember, aki szerette a hegyeket, imádta a családját. Ezzel együtt azt gondolom, nem kegyeletsértés vagy tiszteletlenség kimondani, hogy követett el hibákat. Azt mondani, hogy azért feszítette túl a húrt az Everesten, mert előtte méltatlanul támadták, túlzott leegyszerűsítés lenne. A sorozatnak azonban számomra is van egy olyan üzenete, hogy a K2 utáni igaztalan kritikák rossz irányba befolyásolták őt. Hatalmas sikert értünk el, ami után pezsgőt kellett volna bontanunk, ehelyett kénytelenek voltunk védekezni az ostoba vádaskodással szemben.
Radnai Péter: Laikusként én is úgy láttam, hogy dolgozott benne a bizonyítási vágy, egyfajta dafkeség. Soha nem találkoztunk, de egy roppant szerethető embert ismertem meg benne a sorozatban, akit valószínűleg megtört az őt ért támadás.
MN: A műsor főszereplői között vannak olyan ismert figurák, mint Erőss Zsolt, és olyan, kevésbé ismerősen csengő nevek is, mint Várkonyi László.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!