képes beszéd

Mickey egér cipőcskéi

Film

Ha Németország gyönyörű történelmi városait igyekszik bejárni az ember, Würzburg, Bamberg vagy Nürnberg aligha kerülhető el. Ám a nagy kaland veszélyeket is rejt.

Mert akár Würzburgból, akár Bambergből igyekszel Nürnberg felé (vagy épp fordítva), akaratlanul is belebotlasz Herzogenaurach városába, az pedig kész Bermuda-háromszög (egyik csúcsán az Adidasszal, a másikon a Pumával, a harmadikon, ezt nem fogják elhinni, de a Nike-val). Az egészet úgy kell elképzelni, hogy tágas teraszokon üldögélnek a bürgerek az Aurach egyik és másik partján, miközben vaskos káromkodásokat vágnak egymás fejéhez (mint blöde Kuh, Kruzifix, durvább esetben Herr Gott) – meg cipőket. Mindezt, ha most rajzfilmet ajánlanánk, két rosszcsont rókafi, Rudi és Adi vezetésével tennék. De rajzfilmet csak valamivel lejjebb ajánlunk, ezért nem elképzelni kell a dolgot, hanem megnézni a Disney+-on a Sneakerháborúk: Adidas vs. Puma című dokumentumfilm-sorozatot, amely Adolf és Rudolf Dassler testvérháborújának történetével kecsegtet. Rudi a Puma, Adi az Adidas. „A sorozat felfedi elszakadásuk okát, valamint azt, hogy hogyan újították meg a sportkultúrát, versengésük miként formálta át a sport­cipőipart” – ígéri a sillabusz, azt is közölve, hogy „személyes konfliktusuk az atlétikai világ feletti uralomért vívott csatává nőtte ki magát”. Mondhatnám, hogy alig várjuk, de már április 2. óta megy a mondott szolgáltatónál, így a sorozat vár minket nagyon.

Maradván még Disneylandben, van itt április 17-re egy krimisorozat is. S méghozzá a babaarcú Holliday Graingerrel (képünkön) a főszerepben. Lévén angol a dolgozat, egy dolgot tuti biztosra lehet venni: ha gyerek vagy, most bajba kerülsz! Feltűnt már önöknek, hogy az angol krimikben mindig a szegény gyerekeket nyírják (többször ki)? Most anyuka elengedi kilencéves kislányát, a kis Luciát egy pizsamapartira az új barátnőjével, mert annak frissen megismert édesanyja olyan megbízhatónak látszik. De nyilván nem az! Nevezzük egyenest megbízhatatlannak, hiszen Lucia eltűnik… Ugye, milyen angol?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.